מהו "אות שרוף", איך אפשר לתקן אותו ולמה זה קשור למשמעת בסיסית?

21.11.2016 (12:00)
היום יש לנו נושא מאוד חשוב והוא "אותות שרופים".
הרבה מכם פונים אליי בבקשה לאלף את הכלב בטענה שהוא לא מקשיב לכם. המשפט שאני שומע המון הוא - "הוא יודע מה לעשות ובכל זאת לא עושה ולא מקשיב לי".
רוב הפעמים אני כבר יכול לדעת מהשיחה, שהכלב למד להתעלם מהבקשות שלכם מסיבות שונות ומגוונות או במילים אחרות, לימדתם אותו להתעלם מכם.
בואו נצא מ-2 נקודות הנחה בסיסיות לפני שממשיכים:

1. למידה היא יחסית לאותו רגע ולאותו כלב ולאותו מבקש הפעולה. כלומר, מה שהכלב מבצע מעולה עם אחד לא בטוח שיבצע עם אחר וגם, יכול להיות מצב/סיטואציה/יום שהכלב לא יתפקד טוב. בדיוק כמוכם!
גם לכם יש ימים טובים יותר וטובים פחות.

לא תפסתם את עצמיכם שואלים - "איך לא הצלחתי לבצע פעולה פשוטה שכבר עשיתי הרבה פעמים בעבר?" - זאת אומרת, שגם לכם יש מצבים שהלמידה שלכם לא באה לידי ביטוי בגלל סיבות שונות ומשונות.

2. הכלב שלכם לומד מהסביבה שלו כל הזמן. הסביבה הזו היא אתם, אנשים אחרים, כלבים אחרים ועוד. הרבה פעמים אנשים אחרים הורסים לכם את מה שאתם לימדתם, בדיוק כמו שחבר של הילד יכול ללמד אותו קללות עסיסיות שאתם לא לימדתם, למרות שלימדתם את הילד שלכם שלא מקללים. כל ייצור נתון להשפעות למידה מכל מיני גורמים.
דוגמה מהזמן האחרון בהקשר הזה - זוג מבוגר אימץ כלבה חדשה מקסימה ומתוקה ממש, חולת ליטופים ואנשים שזה מדהים (זה סתם היה בלי קשר למקרה :-) ).
הגבר תמיד מבקש מהכלבה לשבת מספר פעמים עד שהיא מתיישבת ותמיד מתלונן שהיא לא למדה לשבת עדיין בפעם אחת.
אני שאלתי אותו, למה שהיא תשב אחרי שביקשת פעם אחת אם היא יודעת שאתה תבקש עוד 3-4-5 פעמים? - הרי היא בטח אומרת לעצמה - "הוא בטח יבקש עוד כמה פעמים, יש לי זמן עד שאני צריכה לשבת". כשאמרתי לו את זה, נפל לו האסימון למה היא תמיד לוקחת את הזמן עד שהיא מתיישבת. כלומר, הוא לימד אותה לשבת בפעם החמישית שהוא מבקש.

נחזור לעניין ה"אות השרוף".
אות שרוף הינו מילה שנאמרה הרבה מאוד פעמים בנוכחות הכלב עד שזה הגיע למצב שהוא למד לסנן אותה.
המילה נאמרה במצבים רבים מבלי שהייתה התנהגות ספציפית שהכלב ביצע. כלומר, הקישור שאתם קיוויתם שהכלב יעשה למילה הספציפית לא נעשה ויותר מזה, הכלב למד שהמילה הזו לא חשובה עבורו, כי היא לא מובילה לכלום.


בואו ניקח דוגמה מאוד מוכרת לכולכם - תגובת הכלב לשם שלו.
אם נפרק רגע את מה שאתם מבקשים מהכלב לעשות כשאתם אומרים את שמו להתנהגויות קטנות, אז כאשר תקראו לכלב בשמו הוא אמור לסובב באמצעות שרירי הצוואר את הראש לכיוונכם ואם תרצו גם לבוא אליכם (תלוי מה לימדתם!).
כמה אתם מקפידים לומר את השם של הכלב שלכם ודואגים שהוא אכן יבצע את סיבוב הראש אליכם? - כמה אתם סתם אומרים את השם של הכלב ולא מצפים להתנהגות אחידה ממנו? - כמה מכם סתם אוהבים לומר את השם שלו כי בא לכם? :-)
הרבה בעלי כלבים (גם אני) עושים זאת!

מה שקורה ברוב המקרים שאני נתקל בהם, שהכלב מגיב לשם שלו בעיקר בבית, כשאין גירויים, ובחוץ הוא לרוב מתעלם מכם כשאתם קוראים לו (גם קשור לעובדה שהרוב נוטים שלא לחזק את הכלב כשהוא מגיב לשם שלו בטיולים).
אצל רבים נוצר המצב, שהשם של הכלב "שרוף" בסיטואציות מסויימות ו"פעיל" בסיטואציות אחרות. הכי בולט זה בגינת כלבים - רוב הכלבים לא מסתכלים מילימטר לכיוונכם כשאתם קוראים להם, כי הם שמעו את השם שלהם כ"כ הרבה פעמים בסיטואציה הזו מבלי להגיב, אלא בזמן משחק.

וזה מוביל אותי לעניין הבא. אם אתם ממש רוצים להיכנס אל תוך נבכי ההתניות, אז אם קראתם לכלב בשמו והוא מתעלם מכם וממשיך בעיסוקיו הרי שקישרתם את שמו לאותה פעילות/התנהגות ולא לסיבוב הצוואר שדיברנו עליו.
הדוגמה הכי קלאסית לזה הוא האות "אליי". אתם קוראים לכלב לבוא אליכם והוא ממשיך בעיסוקיו, מעבר לזה שלימדתם אותו להתעלם מהמשמעות האמיתית של האות "אליי", הרי שאתם עושים קישור הפוך ממה שאתם רוצים. הכלב שומע את האות "אליי" בהקשר של ריחרוחים והתעסקות עצמית ולא בהקשר של ריצה חזרה אליכם. כלומר, "אלי" בעצם מקושר לכלב כ"תמשיך לרחרח ולהתעסק בשלך".

נשמע לכם מוכר? - בכל פעם שאני בפארק אני רואה אנשים קוראים לכלב שלהם נמרצות, משנים את הטון, רצים מכאן לשם ושום דבר לא עוזר מהסיבה הפשוטה - האות שרוף!
הסיכוי לחזור אחורה וללמד את הכלב משמעות אחרת לאותו אות הוא נמוך, צריך מיומנות מאוד גבוהה מצידכם על מנת להצליח. חוץ מזה, זו הדרך הארוכה, פשוט תחליפו אות.
במקום "אליי" תגידו לו "רוץ", במקום "ארצה" אימרו לו "שכב" וכדו'.
כמובן, שכל אות חדש צריך ללמד מאפס כאילו הכלב לא מכיר את ההתנהגות.
ניתן לצפות בסרטון השלישי מתוך המיני קורס שלי על איך ללמד התנהגויות חדשות - לצפייה ליחצו כאן.

בכל פעם שהכלב שלכם לא מקשיב לכם תצאו מנקודת הנחה גבוהה, שאתם לימדתם אותו לא להקשיב ולא הפוך. הוא בטח לא עושה לכם דווקא (לא משנה מה הוא עושה ואיך זה נראה), סביר להניח שיש דברים יותר מעניינים מכם באותו הרגע והכי חשוב לזכור - הם יבצעו באותה הרמה שאתם לימדתם אותם ואולי אפילו פחות מזה.
אז אם לא תרגלתם עם הכלב שלכם לבוא אליכם בסביבה עמוסת גירויים ופיתויים אל תצפו שבאופן פלאי הוא פתאום יעזוב הכל וירוץ אליכם כאחוז אמוק.
 
אתם יכולים לנחש מהי המילה שנשרפת הכי מהר אצל רוב הכלבים? - ניחשתם נכון. המילה "לא".
אצל הרבה בעלי כלבים המילה "לא" נאמרת בהמון הקשרים שונים ובעצם הופכים אותה להיות מאוד כללית ולא ספציפית, כך שהכלב לומד להתעלם ממנה מאחר ולא ברור לו מה עליו לעשות כשהוא שומע אותה, כי בכל פעם היא נאמרת בהקשר אחר.
באחד הפוסטים הבאים שלי אכתוב על "ספציפיות בכלבים" וזה יעשה לכם קצת סדר.
 
נתראה בבלוג הבא!
הוספת תגובה
RSS Feed 
2 תגובות לכתבה
2. szqONsugtlshG Deandre (משתמש/ת אנונימי/ת) 2011/05/31 14:06
1. szqONsugtlshG Deandre (משתמש/ת אנונימי/ת) 2011/05/31 14:06