טיפול התנהגותי...האומנם?

17.02.2012 (12:00)
האם אתם באמת יודעים מהו "טיפול התנהגותי בכלבים"? - ישנם כאלו החושבים שאילוף הכלב לפקודות בסיסיות מאגד בתוכו גם טיפול בבעיות התנהגות שונות, כאשר בפועל, אילוף למשמעת בסיסית הינו אילוף הכלב להבין אותנו טוב יותר - צורת תקשורת, זה הכל.
 
כלבים תוקפים מהרבה סיבות, כלבים מפחדים מהרבה דברים והמקור לבעיות שכאלו משתנה ממקרה למקרה בהתאם לניסיון החיים של אותו כלב ובהתאם להרגלים אותם סיגל לעצמו במהלך חייו, הארוכים או הקצרים.
כמטפל התנהגותי עליי להבין את מקור הבעיה, לאתר את המעגל ההתנהגותי שחוזר על עצמו וכן, את הטריגר לאותה התנהגות. לאחר מכן, עליי למצוא התנהגות אלטרנטיבית שתתחרה בהתנהגות אותה יש לשנות באמצעות חיזוקים חיוביים. השיטה לעשות זאת עוברת דרך לימוד משמעת בסיסית (על מנת שהכלב יבין אותנו) וממשיכה דרך חיזוק ההתנהגות הרצויה.
חשוב מאוד לא לעשות שימוש באמצעים אלימים כלפי הכלב, זה רק יגרור החרפה של הבעיה והנצחה שלה לטווח הארוך. 
 
כנסו לבלוג על מנת להבין לעומק מהו טיפול התנהגותי, לקרוא על סיפורי מקרה מעניינים וכך תוכלו להיות בעלים טובים יותר לכלב שלכם, תוכלו להבין אותו טוב יותר והקשר ביניכם רק ילך ויתחזק, בדיוק כמו שאני מרגיש עם הכלבים שלי.
 
קריאה מהנה! 

בשל ריבוי המקרים שאני נתקל בהם לאחרונה אני רוצה לעשות סדר בכל הקשור לטיפול התנהגותי בכלבים.

בואו נבדוק לרגע מהו טיפול התנהגותי לפי ויקיפדיה: "טיפול התנהגותי (או ביהייביוריסטי, מאנגלית: Behaviour therapy) הוא טיפול פסיכולוגי המתבסס על תאוריית הלמידה הביהייביוריסטית. הטיפול מניח שהפרעות נפשיות הינן דפוסי התנהגות, או הרגלים לא יעילים שנלמדו במהלך החיים. מטרת הטיפול היא שינוי דפוסי ההתנהגות של המטופל תוך שימוש בעקרונות ביהייביוריסטים כמו התניה קלאסית והתניה אופרנטית."

עכשיו בואו נבחן מקרה אמיתי שאובחן על ידי.

אישה נחמדה מאוד פנתה אליי בשאלה לאילוף בשל התנהגות כלבה אשר תוקף אנשים. הכלב כבן שנה בערך, זכר, מסורס. התנהגות זו החלה בגיל 5 חודשים, גיל צעיר לכל הדיעות , גורים בגיל הזה יתנהגו כך, בעיקר, כי לא נחשפו כראוי לאנשים.
ברור לכל אחד, שהגור המסכן הזה זקוק לטיפול התנהגותי בהקדם על מנת שילמד להתגבר על הפחד שלו מאנשים במקרה הטוב או לפחות יבין, שאינם רוצים להרע לו ויהיה אדיש אליהם במקרה הגרוע. 

אותה אישה שכרה את שירותיו של מאלף אשר אימן את כלבה לבצע פקודות בסיסיות כבסיס ועל מנת לטפל בבעיית הפחד מאנשים (תוקפנות לאנשים בגיל הזה תנבע אך ורק מפחד ותו לא!) הוא הנחה אותהלהפוך אותו על גבו בכל פעם שהוא תוקף אדם מסויים. תדהמתי הייתה כ"כ גדולה ששתקתי על הקו, היא חשבה שניתקתי. הסברתי לה שאני המום מההנחיה שהיא קיבלה ושאלתי אותה, מה המטרה בטווח הארוך מביחנה התנהגותית? - היא לא ידעה להגיד לי אפילו. הסברתי לה את מה שאני עומד להסביר כאן.

לפי ההגדרה של טיפול התנהגותי, אם גור מראה פחד מאנשים עלינו לעזור לו לשנות דפוס התנהגות זה ע"י העלאת ביטחונו העצמי, העלאת ביטחונו בנו ותוך כדי כך, העלאת ביטחונו האישי בסביבה (אנשים, רעשים, מכוניות, כלבים וכדו') שממנה הוא מרגיש מאויים ובכך לגרום לשינוי בדפוסי ההתנהגות שהוא רכש.
בואו נבחן את ההנחיה של אותו מאלף לפי אותה הגדרה.
אם צריך ללמד את הכלב התנהגות חדשה, אחרת, אלטרנטיבית לתוקפנות שלו כלפי אנשים אז מה אמורה ההפיכה על הגב ללמד את הגור? - להתהפך על הגב כשהוא רואה אנשים?? הוא אמור דרך אותה פעולה להרגיש בטוח יותר לידם?
בואו נכנס לראשו של הגור המסכן, הוא רואה אדם מסויים שממנו הוא מפחד ומתחיל לנבוח עליו (על מנת להרחיק אותו כמובן, זו המטרה של הנביחה מלכתחילה), הבעלים כתגובה הופך אותו מייד על הגב ומרתק אותו לאדמה. הגור אמור להרגיש בטוח?
מישהו פעם הצמיד אתכם לרצפה? - איך הרגשתם? - אם הריתוק היה טוב, אז הרגשתם חוסר אונים מוחלט! הרגשה שאיני מאחל לאף אחד.

הגור, במקום לסמוך על בעליו שייקח אחריות על הסיטואציה לומד ע"י הפעולה המגוחכת הזו, "שאדונו" עלול להשתגע גם כן כשיש אנשים בסביבה ולכן ירגיש לחוץ יותר. הוא עלול ללמוד שכשיש אדם זר בסביבה הוא עומד לקבל ריתוק לרצפה וזה רק יגביר את הסטרס מהסיטואציה, האדם הזר הופך להיות סימן מקדים לענישה! 
מה שיקרה בסופו של דבר, הגור יהפוך להיות אגרסיבי יותר, כ הוא ירצה להרחיק את האיום ממרחק גדול יותר על מנת להמנע מהעונש. ככל השגור יגדל לא תוכל אותה בחורה להפוך אותו ומה תעשה אז?
נניח ומדובר על כלב בוגר ששוקל 25 ק"ג, ניסיתם פעם לתפוס כלב כזה באמצע התלהמות על מנת להפוך אותו? - חסר סיכוי, שלא לומר מסוכן.

האם אותו מאלף יצר אצל הכלב שינוי בדפוסי ההתנהגות או שרק החמיר אותם? - ברור שהחמיר.
האם היה בכך טיפול התנהגותי לפי ההגדרה לטווח ארוך? - ברור שלא.

באותה מידה, אם מדובר על כלב בוגר התוקף אנשים והמאלף מנחה אתכם למשוך יותר חזק ויותר חזק ברצועה כדי "שיקבל תיקון רציני", האם זהו טיפול התנהגותי? - האם הכלב לומד ע"י התיקונים ההולכים ומתגברים להתנהג בצורה אחרת? - או שמא הוא לומד שבכל פעם שיש אנשים בסביבה הוא צריך להיזהר מתיקונים שבעליו יתנו לו? - האם זה יגביר את התוקפנות שלו?- ועוד איך. כאשר מנסים לתקן התנהגות של כלב התוקף אנשים/כלבים באמצעות כאב כאמצעי טיפול יחיד בבעיה התוצאות יהיו הרסניות. הכלב יקשר שוב ושוב בין הגירוי(=אנשים) לבין התיקונים החזקים ויהפוך לאגרסיבי יותר ויותר בטווח הארוך.

עוד נקודה למחשבה, אם הכלב תוקף, סימן שהוא מפחד. אם הוא מפחד, סימן שהוא בלחץ. אם הוא בלחץ וחוטף תיקונים מכאיבים, האם הוא ירגיש רגוע יותר....? - אני מעריך את האינטיליגנציה שלכם ולכן לא אענה, אתם יודעים את התשובה.

אינכם צריכים לשלם לבעל מקצוע שיבוא ויגיד לכם איך למשוך ברצועה וכמה חזק למשוך בה, אתם יכולים לעשות זאת בעצמכם! בלי לשלם.
הייתם משלמים ליועצת התנהגות בילדים שתנחה אתכם לסטור לילדיכם אם הוא מתפרץ לכביש? - לא! אם תרצו, תעשו זאת בעצמכם (כולי תקווה שלא...). אתם לא צריכים לשלם לאחת שתגיד לכם. באותה מידה, אינכם זקוקים למאלף שיגיד לכם לבעוט בכלב, לזרוק עליו חפצים או למשוך לו חזק ברצועה ו"לכסח" אותו. אתם יכולים לעשות זאת לבד. מטפל התנהגותי טוב אמור להביא ידע אחר מאשר הידע שיש לכם.

איני יכול לפרט על טיפול התנהגותי דרך הבלוג, היריעה קצרה מלהכיל. באופן כללי, מה שהייתי עושה עם הגור הוא דבר מאוד בסיסי, מאתר את הסיבה בגללה הוא מתנהג בתוקפנות, מנסה לאפיין את האנשים שאותם הוא תוקף יותר, מלמד אותו שבמקום ללכת ולתקוף הוא יכול להתנהג בצורה אחרת, אלטרנטיבית, אשר תביא לו גמול גדול יותר מאשר לתקוף אנשים.
אם הכלב יבין, שהוא יכול להרוויח אוכל, צעצוע או כל דבר שמניע אותו טוב במקום לתקוף אנשים הוא יתחיל לאט לאט לזנוח את ההתהנגות התוקפנית, כי היא אינה מביאה לו גמול כמו ההתנהגות האלטרנטיבית ויתחיל לבחור בהתנהגות האלטרנטיבית.
כך יוצרים שינוי בדפוסי התנהגות בכלב ובאופן שבו הוא חושב ומבין את העולם. אם לא תכאיבו לו או תרתקו אות או תלחיצו אותו יותר ממה שהוא מלכתחילה הוא אוטומטית יסמוך עליכם יותר.


כל רצוני הוא, שתחשבו לפני שאתם פועלים. תבדקו אם זו הדרך היחידה לטפל בכלב שלכם. אם הדרך לא נראית לכם בדקו אופציות אחרות. אם מנחים אתכם להשתמש באלימות כלפי הכלב שלכם, זכרו אלימות גוררת אלימות!

אם קראתם עד עכשיו, סימן שאכפת לכם.

גיא תיכון - אילוף כלבים

כנסו לדף הפייסבוק שלנו לקבלת טיפים יומיים, סרטונים מגניבים ועוד הפתעות:
https://www.facebook.com/DOGS.GUY
0544-799979

 

הוספת תגובה
RSS Feed 
1 תגובות לכתבה
1. תיקונים אביעד (משתמש/ת אנונימי/ת) 2014/07/30 17:29