בלוג שלי

"קוצ'ר רק רצה לישון"

למה קוצ'ר היה חסר מנוחה מהרגע שהגיעה התינוקת החדשה הבייתה?
למה הוא התנהג בצורה שמאוד הלחיצה את ההורים?
הייתה סיבה ממש ספציפית וחשוב שתקראו עליה.

קריאה מהנה!

לכתבה המלאה...

גורים לא מבינים עברית - חשוב ללמד אותם

אחת הטעויות הכי נפוצות עם גורים היא לצפות שהם מבינים עברית מהרגע הראשון שאימצנו אותם.
בפוסט הבא אני מביא את נקודת המבט של הגור החדש בבית ויש בסוף כמה טיפים מעניינים שכדאי לכם ליישם.

קריאה מהנה!

לכתבה המלאה...

שוב פעם ויתרו על כלב שרק עכשיו אימצו אותו.....

חייבת להיות דרך להתאים כלב למשפחה חדשה בצורה יותר טובה מאיך שזה מתנהל היום בעמותות ובהסגרים.
שוב פעם פנו אליי עם כלב חדש, כי הוא התגלה כתוקפן לאחר האימוץ ושוב הודיעו לי שמחזירים אותו בגלל
שהם לא רוצים כלב כזה.

אני שונא שזה קורה...

לכתבה המלאה...

טיפ לחיים טובים - תשלטו על התגובות העצבניות שלכם

שאלה שנשאלת המון - האם מותר לכעוס על כלב?
כן מותר בגדול, תעשו מה שבא לכם. השאלה היותר נכונה היא -
האם זה עוזר? - האם הכלב לומד את מה שאנחנו מנסים ללמד אותו?

קריאה מהנה!

לכתבה המלאה...

איך רגרסיה בחרדת נטישה קשורה לכאבי בטן?

הבטן של מוקי לא משהו בעיכול מזון שהוא לא רגיל אליו...
כל דבר קטן משפיע עליה. זה לא מפתיע שרגרסיה בחרדה שלו נבע מגורם פיזי בכלל ולא התנהגותי.

קריאה מהנה!

לכתבה המלאה...

שוקלים להכניס כלב נוסף לבית ויש לכם כבר כלב או כלבה בוגרים?

איזה כיף לגדל שני כלבים ביחד? - יצא לי לגדל 6 כלבים באותו בית (ו-3 חתולים) ובאמת שההרגשה היא טובה, במיוחד כשמצילים אותם ממקומות רעים אבל זה בא עם לא מעט קשיים ובעיות ועל זה כתבתי לכם פוסט חדש.

קריאה מהנה.

לכתבה המלאה...

הדחף להעניש


הדחף להעניש.

לא מזמן היתה לי שיחה ממש מעניינת עם מאלפת חדשה שפחות מכירה את דרך הפורס פרי. היא ציינה בפניי שיש לה רצון להכיר וללמוד ולהתנסות באימון ואילוף שלא משלב כוח וענישה. היא הביעה סקפטיות שזה בכלל אפשרי עם כל כלב.

אני יכול להבין אותה.
נזכרתי שגם אני הבעתי ספק גדול ביכולת שלי כמאלף "חיובי" לאמן כל כלב שם בחוץ ולהתמודד עם בעיות התנהגות קשות ומורכבות.
היום אני יודע מה ההבדל ביני לבין מי שטוען שזה לא עובד.
 

לכתבה המלאה...

מהו "אות שרוף", איך אפשר לתקן אותו ולמה זה קשור למשמעת בסיסית?

היום יש לנו נושא מאוד חשוב והוא "אותות שרופים".
הרבה מכם פונים אליי בבקשה לאלף את הכלב בטענה שהוא לא מקשיב לכם. המשפט שאני שומע המון הוא - "הוא יודע מה לעשות ובכל זאת לא עושה ולא מקשיב לי".
רוב הפעמים אני כבר יכול לדעת מהשיחה, שהכלב למד להתעלם מהבקשות שלכם מסיבות שונות ומגוונות או במילים אחרות, לימדתם אותו להתעלם מכם.

לכתבה המלאה...

מהו "אות מורעל" ולמה חשוב לכם לדעת עליו?

אני כבר אגיד לכם, שרובכם מכירים את מה שאני מתכוון לכתוב עליו ולא יודעים :-) תיכף הכל יתבהר.

ראשית, אתאר לכם שני מצבים על מנת שתבינו במה מדובר:
1. אתם נכנסים לאוטו עם הכלב שלכם והוא ממש מבסוט מאושר, הוא יודע שנוסעים למקום אהוב (ברוב הגדול של המקרים) ורואים בשפת הגוף שלו שהוא שמח.
2. קחו כלב אחר, שלרוב, כאשר נוסעים איתו ברכב, זה אומר שלוקחים אותו לתספורת או לוטרינר, שני מקומות שהוא לא אוהב בכלל להיות בהם ואפילו מאוד לחוץ להגיע אליהם. אותו כלב נכנס לאוטו בחוסר רצון, לאט, משתהה, מנסה לברוח אולי, מסתכל לצדדים לפני שעולה, מלקק שפתיים, מוריד זנב, מנמיך ראש (סימני אי נוחות והרגעה מובהקים) ואתם צריכים לבקש ממנו מספר פעמים לעלות לאוטו.

לכתבה המלאה...

האם משמעת בסיסית יכולה לפגוע בקשר שלנו עם הכלב?

שלום חברים!

מקווה שתחילת השנה עברה עליכם בצורה חמימה ונעימה. אני לא יכול לומר זאת על עצמי, כי אני עובד בחוץ :-)
למרות הגשם והרוחות שלפעמים פוקדות את השיעורים ובגלל זה, אני לא מחליף אותה בעד שום דבר שבעולם.
 
מקצוע האילוף טומן בחובו המון בעיות, החל מאנשים שהחליטו בוקר אחד שהם מאלפים ומוכרים את עצמם מצויין ללקוחות, שגם משלמים להם (ועוד מראש), ועד למאלפים שמציגים את עצמם כמומחים עם ותק של 30 שנה ואם מחשבים את הגיל שלהם, זה אומר שהתחילו לאלף בגיל 10.....מעצבן קצת.
בקיצור, שימו לב בידי מי אתם מפקידים את הכלב שלכם.

לכתבה המלאה...

סימני מחלה בכלבים ו....מכת חום, גורמים וטיפים

שלום לכולכם,

היום אנחנו מארחים את ד"ר טל מאייר מכפ"ס. ד"ר טל ואני התחלנו שיתוף פעולה לפני מספר חודשים ואפילו ערכנו ערב גורים לא מזמן במרפאתו.
ד"ר טל הינו 
וטרינר בוגר האוניברסיטה העברית ב-2006, עבד כ-4 שנים בבית החולים הווטרינרי בכפר הירוק ובמקביל במספר מרפאות פרטיות גדולות כך שצבר ניסיון רב בכירורגיה ורפואה פנימית של כלבים וחתולים במהלך השנים. כמובן, ד"ר טל מאמין גדול ברפואה מונעת. 
כיום בעל מרפאת דוליטל בכפר סבא (פרטים בהמשך).

בגיל 6-9 שבועות מתחיל

לכתבה המלאה...

מחסום פה לכלב, סוגים והתאמה

שלום לכולכם :-)

הפעם אפתח במין אקסיומה וסימן קריאה אחד גדול, כלל ברזל אם תרצו:
לא מוציאים כלב לטיול עם מחסום בד שחור החוסם את פיו של הכלב לחלוטין ואינו מאפשר לו פתיחת פה לצורך הלחתה!
אתם תבינו בהמשך.

לצערינו, קיים "חוק הכלבים המסוכנים" המצריך לשים מחסום על הכלב בכל פעם שמוציאים אותו לטיול. כמו - כן, ישנם כלבים, מגזעים שונים, המסוכנים לסביבה ויש לטייל גם איתם עם מחסום פה על מנת שלא יוכלו לנשוך עוברי אורח (כן, זה קיים וזה בחוק).

לכתבה המלאה...

האם הפחתה במנה היומית יכולה להביא להתנהגות קיצונית?

שלום לכולכם!

לאחר היעדרות של חודשיים (בשל עומס רב, אין תלונות) אנחנו חוזרים אליכם עם מקרה מאוד מאוד מעניין שלקוחה ותיקה נתקלה בו עם הכלבה שלה.
הלקוחה המדוברת מגדלת רועה שוויצרית גזעית כבת שנתיים בערך (אל תתפסו אותי במילה :-)), עברה אילוף בסיסי ובאופן כללי, כלבה מאוד טובה, נינוחה יחסית (לרועה שוויצרי) וטובה לאנשים.
הכלבה טופלה היטב, אולי טוב מידיי, מאחר והיא החלה להשמין, לא רציני, 2-3 ק"ג יותר מעבר למשקל הרצוי. לא ממש ניתן לקרוא לזה עודף משקל שישפיע על איכות חייה באופן קריטי.

לכתבה המלאה...

בעיות צרכים בבית והקשר שלהן לבעיות רפואיות

יום אנחנו מארחים שוב את ד"ר טל מאייר, וטרינר מרפאת דוליטל בכפ"ס בנושא מאוד מאוד חשוב שאינו מקבל מספיק חשיפה.
אני רוצה להכניס הקדמה קטנה לפני שנעבור לפוסט של טל.
רוב בעלי הכלבים יפרשו עשיית צרכים בבית כבעיה התנהגותית, אך לא כך הדבר.
פעמים רבות אני מתבקש להגיע לבית של כלב מסויים בשל בעיית שתן מתמשכת, כאשר אני שואל האם הם התייעצו עם הוטרינר שלהם רובם יענו, שלא....במקרים כאלה אני מפנה לוטרינר המטפל ומבקש לעשות בדיקות רלוונטיות על מנת לשלול בעיה רפואית מתמשכת.
מדהים אותי בכל פעם מחדש לגלות שבעיית צרכים......

לכתבה המלאה...

הגיע הזמן להפסיק עם זה, אנחנו לא במאה הקודמת.

שלום לכולכם!

חזרנו אליכם לאחר תקופת צינון ארוכה מהמתוכנן.היום ברצוני לכתוב לכם על נושא מאוד מעניין ושנוי במחלוקת מזה שנים רבות והוא - שיטות אילוף שעבר זמנן, מזמן.
הפוסט יתחלק ל-2 חלקים, היום תקבלו את החלק הראשון ושבוע הבא את החלק השני.

לכתבה המלאה...

מקרה נדיר בו מזון נגוע ומזוהם פוגע באופן חמור בגור כלבים.

המקרה הבא הינו נדיר ביותר. היה לי "המזל" הגדול להיות עד למקרה.
לומר את האמת, המזל הגדול הוא, שהגור עליו אכתוב עכשיו עדיין חיי ובועט ועושה בלאגן ל"הורים" שלו וממשיך לגדול באופן נורמלי ותקין.

לפני מספר שבועות הגעתי לייעוץ של גור כבן 3 חודשים, אשר לפי תיאור הבעלים סובל מ"התקפי פאניקה בלתי מוסברים המתרחשים באופן פתאומי ללא כל טריגר". ההתקפים מאופיינים ע"י: נביחות, דיס-אוריינצטיה, יללות ובכי, חיפוש אחר מקום מחבוא (מתחת לספה והרס שלה), רעידות ועשיית צרכים בבית ללא שליטה.
לאחר שעבר 3 התקפים ביום אחד הגור נבדק אצל מספר וטרינרים שלא ידעו להסביר את התופעה. ההתקפים המשיכו למרות זריקת ואליום להרגעה.

לכתבה המלאה...

גינות כלבים, יתרון או חיסרון?

שלום לכולכם,

היום אני רוצה להעלות שאלה שנשאלת פעמים רבות ולהרחיב עליה את התשובה.
"האם זה טוב ללכת עם הכלב שלי לגינת כלבים מידי יום?"
בקצרה, התשובה היא כן.....ולא.

דוגמה להמחשה. נניח ואתם מגדלים כלב המפחד מכלבים אחרים וכאשר נכנסים איתו לגינת הכלבים הוא פשוט יושב מתחת לספסל ומרחיק את כל הכלבים ממנו בנהמות ונביחות אז יהיה סביר להניח, שהוא אינו נהנה לשהות בגינת כלבים ונמצא בסטרס מיותר.

לכתבה המלאה...

למרות האילוף התוקפנות גוברת, מדוע?

"אני רוצה להקדיש את הפוסט, באמצעות מקרה שהגיע לאוזניי, לחידוד מספר דברים בכל הנוגע לצורת החשיבה של כלבים, ההתנגשות שבין מה שאנחנו חושבים שהם מבינים לבין מה שהם מבינים בפועל ולמה, כשיש התנגשות כזו אנו עלולים להחמירבעיית התנהגות קיימת לרמה שהכלב הופך למסוכן מאוד לסביבה או לעצמו.

לפני כשבוע בערך נתקלתי באישה בעלת כלבה תוקפנית מאוד לאנשים, קופצת על עצמים נעים בטיול (אופניים, אופנועים וכדו'), מאוד לא רגועה כשיש מסביבה תנועה ובכלל, כלבה במצב נפשי מאוד רעוע ומאוד פגיע.
התוקפנות החלה בגיל מוקדם מאוד..."

לכתבה המלאה...

לימוד הפקודה "אליי".

"רוב האנשים שאני מדבר איתם טוענים שכלבם לא מגיב אליהם כשהם קוראים לו וממשיך בעיסוקיו, בין אם זה לרחרח שיח או עץ או לשחק עם כלב או סתם לשוטט בפארק.
ראשית, יש להבין שהטמעת הפקודה הזו לוקחת זמן רב, בייחוד בכלבים בוגרים שאומצו לא מזמן או שלא למדו כראי להגיב כשקוראים לה. יש להטמיע את הפקודה על פרק זמן של מספר חודשים (בהתאם לכלב) ולאחר מכן להמשיך לחזק באמצעים שונים את ההגעה של הכלב. לכן, אם לימדתם את כלבכם לבוא אליכם כשתקראו לו עליכם להמשיך לחזק את ההגעה תקופה ארוכה...."

לכתבה המלאה...

נשכנות גורית

"...ישנם גורים הרגישים מאוד למגע בגיל צעיר, הרגישות יכולה להתחיל כבר בגיל חודשיים ולהמשך מספר חודשים. הסיבה לכך, הינה מערכת עצבית מאוד פעילה, לכן המגע שלנו הופך למשהו מציק ולאו דווקא נעים.
הדבר הכי חכם שתוכלו לעשות עם גור כזה הינו לא ללטף אותו הרבה, ללטף אותו רק כשהוא רגוע יותר, אחרי הוצאת אנרגיה וגם אז, לא ללטף לאורך זמן רב. ליטופים קצרים.
אנחנו טועים כאשר אנחנו חושבים שכלבים אוהבים מגע מהרגע הראשון שהם אצלינו בידיים. ישנם גורים הזקוקים להרגלה למגע לפני שמתחילים לגעת בהם ללא הפסקה..."

לכתבה המלאה...

"אמא, אני רוצה כלב".

"כמה מכם שמעו את המשפט הזה מילדיכם האהובים? - אינספור. גם אני, כילד, ביקשתי מהוריי לא אחת לאמץ כלב חדש לאחר שכלבינו האהוב נפטר ממחלה ממושכת. לקח להם 7 שנים ועוד הצקות מאחי הקטן עד שהסכימו שוב.

הסיבה היא פשוטה, הם ידעו טוב מאוד שהטיפול ייפול עליהם, בדיוק כמו שהיה עם הכלב הקודם, וחיכו שנגדל קצת ונוכל לקחת יותר אחריות. אך למרות זאת, הם לא ציפו שאנחנו נהיה המגדלים היחידים של הכלב, היה להם ברור שאם ניקח כלב הם ייקחו חלק פעיל בגידולו הכולל טיולים, האכלה, בדיקות וטרינריות, פנסיון בחופשות, בלת"מים ועוד...."

לכתבה המלאה...

טיפול התנהגותי...האומנם?

האם אתם באמת יודעים מהו "טיפול התנהגותי בכלבים"? - ישנם כאלו החושבים שאילוף הכלב לפקודות בסיסיות מאגד בתוכו גם טיפול בבעיות התנהגות שונות, כאשר בפועל, אילוף למשמעת בסיסית הינו אילוף הכלב להבין אותנו טוב יותר - צורת תקשורת, זה הכל.
 
כלבים תוקפים מהרבה סיבות, כלבים מפחדים מהרבה דברים והמקור לבעיות שכאלו משתנה ממקרה למקרה בהתאם לניסיון החיים של אותו כלב ובהתאם להרגלים אותם סיגל לעצמו במהלך חייו, הארוכים או הקצרים.
כמטפל התנהגותי עליי להבין את מקור הבעיה, לאתר את המעגל ההתנהגותי שחוזר על עצמו וכן, את הטריגר לאותה התנהגות. לאחר מכן, עליי למצוא התנהגות אלטרנטיבית שתתחרה בהתנהגות אותה יש לשנות באמצעות חיזוקים חיוביים. השיטה לעשות זאת עוברת דרך לימוד משמעת בסיסית (על מנת שהכלב יבין אותנו) וממשיכה דרך חיזוק ההתנהגות הרצויה.
חשוב מאוד לא לעשות שימוש באמצעים אלימים כלפי הכלב, זה רק יגרור החרפה של הבעיה והנצחה שלה לטווח הארוך. 
 
כנסו לבלוג על מנת להבין לעומק מהו טיפול התנהגותי, לקרוא על סיפורי מקרה מעניינים וכך תוכלו להיות בעלים טובים יותר לכלב שלכם, תוכלו להבין אותו טוב יותר והקשר ביניכם רק ילך ויתחזק, בדיוק כמו שאני מרגיש עם הכלבים שלי.
 
קריאה מהנה! 

לכתבה המלאה...

יחס של כבוד לכלבים

"עם הזמן, אני רואה יותר ויותר לגיטימציה להכות כלבים או להתייחס אליהם בזילזול וחוסר כבוד תחת ההגדרה "ככה מאלפים".

איני מתכוון אך ורק למאלפים. תבינו, וטרינרים, מפעילי פנסיון, מגדלים, חברי עמותה ועוד ממליצים לאנשים כדרך קבע לזרוק חפצים על הכלב כעונש למשהו שעשה, ממליצים להכות (אפילו "חלש") גור קטן על צרכים בבית ועוד ועוד.
ואני שואל, למה? - האם באמת אין דרכים אחרות? - האם הם כ"כ סתומים שרק מבינים כוח? - אולי אנחנו מפספסים משהו?"

לכתבה המלאה...

RSS Feed