שלום חברים,
המאמר הבא נכתב בעיקרו ע"י רעות עמיאל (ספרית כלבים ומגדלת "גזזעיים") ממקום רגיש ואמוציונאלי, מתוך התחברות כנה ואמיתית למצב הכלבים בארץ.
לפני שתקראו את המאמר אני רוצה שתשננו את הנתון הבא: במדינת ישראל ממיתים בכל שנה 50-60 אלף כלבים.
לא...לא בגלל שהם חולים או לא ניתנים לאימוץ. לרוב, פשוט כי אין מקום במכלאות העירוניות.
אם שקלתם לקנות גור ללא תעודות חשוב שתקראו את המאמר הזה עד סופו.
בואו נתחיל :)

רבים שואלים אותנו מה ההבדל בין כלב גזעי בעל תעודות לכזה שלא? - והתשובה פשוטה: אין דבר כזה כלב גזעי בלי תעודות.
ללא תעודות = לא גזעי.

העובדה הזו לא עושה מאותו כלב פחות נחמד, פחות יפה או פחות חכם, זה גם לא אומר שהוא לא דומה מאוד לגזע - אבל הוא איננו גזעי. כלב גזעי הוא כלב שהוכר על ידי "ההתאחדות הישראלית לכלבנות (הי"ל)", שהם הגוף היחידי בארץ שעוסק בנושא.

"גזעיים ללא תעודה" נוצרו מהמלטות פיראטיות שמתעלמות באופן מובהק מאיכות חיים, גנטיקה, בריאות, יושר והגינות, ומתרכזות בפן אחד ויחיד- כסף. איך עושים כסף מבלי להתחשב כלל בקונים ולא בכלבים עצמם (בריאות וכד'- על כך נרחיב בהמשך).

לסייג מקרים שבהם יש אנשים שמאמינים שכלבה חייבת לחוות המלטה אחת בחייה או שהיו רוצים שהילדים שלהם יראו המלטה. הטענה הזו מעידה על בורות לשמה בקרב אותם אנשים, שכן, הם משליכים את הרצונות שלהם על הכלבה מבלי באמת יכולת לשאול אותה מה היא מעדיפה.

במאמר הזה נשתדל להסביר לכם באופן מלא ומדויק מדוע אין לקנות כלבים "גזעים בלי תעודות", ולמה, על אחת כמה וכמה, אסור להרביע אותם. המאמר מסודר ע"פ שאלות בראש כל נקודה, כך שגם אם אין ברצונכם לקרוא הכל, תוכלו למצוא את הנושא שיותר מעניין אתכם, או פשוט לקפוץ לסיכום.

תוכן:
* מהו כלב גזעי?
* מהן תעודות?
* מי לא מקבל תעודה?
* למה לא לקנות כלב גזעי ללא תעודות? למה צריך תעודות?
* מדוע כלבים "גזעיים ללא תעודות" הם בסיכון גבוה בהרבה למחלות מאשר כלבים גזעיים בעלי תעודה או
כלבים.
מעורבים?
* למה כלבים עם תעודות כל כך יקרים?
* אז מדוע כלבים ללא תעודות זולים יותר?
* גור בא, כלב מת: מצב הכלבים במדינת ישראל
* השוואה מטאפורית.
* אם אני רוצה כלב, לקנות כלב גזעי עם תעודות?
* איך יודעים שקונים ממקור אמין , שהכלב בריא ואכן גזעי כפי שהוא מוצג?
* האם נוהגים לעקר ולסרס גם כלבים גזעיים?
* ניפוץ מיתוסים.
* סיכום.
* מילה אישית.


מהו כלב גזעי?
במקור, כלבים הורבעו למטרות יצירת גזעים ספציפיים ומסוימים מאוד על מנת לעמוד לצד האדם ולסייע לו. הצבע, האופי, הצורה, הגודל, כל אלה נשקלו והוכוונו ביודעין כדי להגיע לכלב שימלא אחר ייעודו, אם למטרות ציד, לוויה, רעיה או שמירה. היום אחוז הכלבים העובדים, אלה שממלאים את ייעודם, קטן מאוד לעומת העבר, והשמירה על הגזע נועדה יותר בשביל הייחוד של האופי, ההתנהגות והמראה, ופחות למען היום-יום שלנו.

היום, כלב גזעי הינו כלב בעל תעודות מה"התאחדות הישראלית לכלבנות".
מהן תעודות?
"תעודות" הן תעודת הזהות של הכלב. זהו טופס רשום וחתום ובו פרטי הורי הכלב, שושלתו וייחוסו. התעודה מונפקת ע"י ההתאחדות הישראלית לכלבנות אך ורק לגורים אשר להוריהם יש תעודות וקיבלו אישורי הרבעה (בהתאם לתקן הגזע ודרישות החוג).

המלטה לא מאושרת, מסיבה זו או אחרת, תהיה המלטה בה לגורים לא יהיו תעודות- ותמיד תהיה סיבה טובה.

מי לא מקבל תעודה?
כל כלב שלהוריו אין תעודות או אין אישור הרבעה ממועדון הגזע.
כלב שלוקה במחלה גנטית, תוקפנות קשה או פסילה (חוסר התאמה לתקן הגזע, במקרים מסוימים) לא יאושר להרבעה, וזה יצויין בתעודתו.

כלב כזה לא ירביע, ואם כן, גוריו לא יקבלו אישור מההתאחדות הישראלית לכלבנות וגוריהם לא יקבלו תעודה. לכן כלבים "גזעיים" ללא תעודות זועקים "דרשני!" אם הוריהם של הגורים לא קיבלו אישור הרבעה, יש לכך סיבה טובה!

אין דבר כזה "לא הוצאנו תעודה כי זה יקר". כיום, תעודת גזע עולה פחות מ180 ₪.

למה לא לקנות כלב גזעי ללא תעודות? למה צריך תעודה בכלל?
אין דבר כזה גזעי ללא תעודות. אם אין תעודות- הכלב אינו גזעי. ואת זה קבע גם בית המשפט, כאן: http://www.davar1.co.il/67300/
התעודות מוכיחות את שייכות הכלב לגזע ואת השושלת שלו. הוא לא "נראה כמו רועה גרמני"- הוא רועה גרמני. הוא לא "דמוי פודל"- הוא פודל. הכלבים שהורבעו עוברים לפני ההרבעה מבדקים של התאמות לגזע, בדיקות גנטיות כנדרש לפי גזעם, משתתפים בתערוכות (או במבחן התאמה לגידול) וכדומה.

הזכר והנקבה נבחרים בהתאמה כדי שגם הגורים שלהם יתאימו להמשכיות הגזע מבחינת אופי ומראה תחת תקן גזע. לכל גזע תקן גזע מפורט מאוד המתאר כיצד על הכלב להראות ולהתנהג. אין זה אומר שכל הכלבים מאותו הגזע זהים, אך התקן נותן לנו משהו להצמד ולשאוף אליו.
לפני ההרבעה על הכלבים לעבור בדיקות מסוימות.
כלבים רגישים לבעיות אגן למשל, עוברים בדיקות אגן וצילומים טרם ההרבעה.
ישנם כלבים שבדיקה גנטית נשלחת למעבדה בחו"ל לפני שהם מקבלים אישור להרביע.

המטרה- לא להעביר את הפגע לגורים. כלב נשא או חולה לא יורשה להרביע אם יש סיכוי שהמחלה תעבור לדור הבא ותפגע בגורים. גם לקרבה משפחתית ישנה השפעה גדולה על בחירת הזכר והנקבה. הכלבים נבדקים וישנם כאלה שיוצאים ממעגל ההרבעות בגלל אי התאמה, בגלל מחלות ואפילו בגלל התנהגות.

המטרה בהרבעת כלבים גזעיים היא שמירה על הגזע ושיפור שלו ולא רווחים או לעשות עוד המלטה. אנשים רבים שמגדלים כלבים גזעיים משקיעים זמן רב וכסף - בטיפוח, בבדיקות רפואיות, במזון איכותי, בתערוכות וכדו' ולכן המחיר שלהם יקר יותר.

כלבים שלא מקבלים תעודות ו/או אישורי הרבעה הם כלבים בעייתיים, אם מבחינת התנהגות או מחלות גנטיות:
* כלבים בעלי מחלות גנטיות (שעוברות בתורשה כמו אפילפסיה, אשך טמיר) לא יוכלו להרביע ולא יקבלו תעודות.
* כלבים שהוריהם אינם נבדקים מראש (ע"י שופט הגזע בתערוכה) לא יקבלו תעודות.
* כלבים שלא מקבלים אישור מראש להמלטה לרוב לא יקבלו תעודות לגורים.
* כלבים שבעליהם מרביעים אותם יותר מידי בניגוד לתקנון לא יקבלו תעודות! כמובן, כלבים ללא תעודות לא יקבלו תעודות לעולם, מלבד גזעי הכנעני והסלוקי וגם זה- רק בארץ, לא לכולם ולא תמיד.

כלבים ללא תעודות אינם גזעיים!
מעבר לעובדה שאין דרך להוכיח עם מי הנקבה הזדווגה (גם אם היה כלב שנראה גזעי בתהליך, נקבה יכולה להכנס להריון ממספר זכרים בהמלטה יחידה) לכלב ללא תעודה אין שייכות לגזע, ולכן אין לדעת כמה הם יהיו או לא יהיו קרובים לרצון המקורי שלנו לגזע מסויים: הם יכולים לגדל פרווה שונה, לצמוח לגבהים שלא קשורים לגזע (או "להתקע" קטנים מידי ו/או מעוותים).

רבים מהם אינם תואמים את הגזע מבחינת אופי וחלקם הגדול יפתח בעיות בריאות והתנהגות, בסיכון גבוה יותר מכל כלב מעורב או כלב מתועד- שהרי אין שום מבדק או בדיקה טרום זיווג.

מדוע כלבים "גזעיים ללא תעודות" הם בסיכון גבוה בהרבה למחלות מאשר כלבים גזעיים בעלי תעודה או כלבים מעורבים?
גזע הוא כמו משפחה, קווי הדם קרובים מאוד ודומים מאוד, וכשמרביעים בלי לתת משקל לקרבה ובלי להיות בקיאים בשושלת או בגנטיקה של מחלות הגזע, הסיכוי שהגורים יצאו פגועים הוא גבוה בהרבה- התנהגותית ופיזית.

אף אחד לא בוחן את ההתאמה בין הזכר והנקבה בכל הקשור לכלבים ללא תעודות. הם לא עוברים בדיקות גנטיות למחלות, ובגלל שהשושלת לא ידועה אין דרך לדעת אם יש במשפחה בעיה כזו או אחרת (מאלרגיות בעור דרך אפילפסיה ואפילו תוקפנות!).

זו בעצם המסחרה הגדולה ביותר בעולם הכלבים- "בואו נעשה כסף קל ומהיר". אין שום פיקוח! המרביעים הפיראטים שמרביעים ללא תעודות- אל מול עיניהם הכסף ולא איכות חייו של הכלב. ולזה אין לתת יד!

למה כלבים עם תעודות כל כך יקרים?
ההפך הוא הנכון. כלב מתועד אינו יקר, מחיר תעודה הוא פחות מ200 ₪. הסכום הנוסף אותו אתם משלמים כשאתם רוכשים כלב עם תעודות משקף את ההשקעה של בעלי הנקבה והזכר בהם, בתערוכות, בבדיקות גנטיות, בטיפוח, במזון איכותי ובריא ובחשיפה שהגורים מקבלים לעולם (אינדוידואלי לכל מגדל).

מגדלים רבים טסים לחו"ל להרביע, להתרשם, להשתתף בתערוכות ולהגדיל את הידע שלהם כדי לשמור על הגזע. יחד עם זאת, תמיד תקבלו מהמגדל (כיוון שהינו מגדל טוב ורציני שאוהב את הגזע ואת הכלבים) טיפים ועצות, הסברים מלאים וטובים על הגזע שבחרתם, על האופי, ההתנהגות, הטיפוח ועוד, גם לפני שבכלל רכשתם את הכלב.

תקבלו ייעוץ והכוונה פשוט כי אותו מגדל ירצה לשמור על הכלב בפרט ועל הגזע בכלל.
המטרה אינה כלכלית- מגדל רציני וטוב לרוב לא מרוויח כמעט כלום ממכירת הגורים ואפילו מפסיד לא מעט.

מדוע כלבים ללא תעודות זולים יותר?
הזול הוא היקר. למעשה, סכום הקניה של כלב "גזעי" ללא תעודות יקר עד כדי גיחוך. מגדל פיראטי (ללא תעודות) לוקח כסף על כלב גזעי כביכול, ואתם משלמים על כלב מעורב לכל דבר - הכלבים ברובם המוחץ כלל לא עומדים בתקן, המגדל לא הולך איתם לתערוכות, הטיפוח מינימלי, הוא לא משלם שום דבר על השתתפות בתערוכות, לא נוסע לחו"ל לחפש קווי דם חדשים ורחוקים, לא מבצע בדיקות גנטיות או צילומים נדרשים, לא התנהגויות, לא בוחן את הזוג המיועד להרבעה.

בנוסף, לא אפשרי לדעת אם ההורים חולקים או לא את אותם קווי דם וגם אם יש להם באילן היוחסין כלבים מעורבים שהתערבבו בהמלטה הזו או באחת ההמלטות של ההורים. כלבים לא מתועדים אינם מפוקחים ולעולם לא תדעו אם שני ההורים שייכים לאותו הגזע וכן הלאה (וזה אומר שתקנו גור ללא שום יכולת לדעת איך הוא יהיה כשיגדל).

קניה של כלב "גזעי" ללא תעודות כמוה כהשלכה של הכסף לפח. תשלום על ריק ולעיתים אפילו תשלום שגורר אחריו תשלומים רבים אחרים על טיפולים וטרינריים והתנהגותיים.

עדיף לקחת את ה800-4000 ₪ שתכננתם להשקיע בלקנות כלב ללא תעודות, ולתת למישהו שבאמת זקוק לכסף. כדי להכניס הביתה חבר על ארבע- מאמצים מעמותה (שם ניתן למצוא עם קצת סבלנות דמוי גזעיים כמעט מכל גזע) או קונים כלב גזעי מתועד.

גור בא, כלב מת.
מצב הכלבים במדינת ישראל בארצנו הקטנה הורגים מידי שנה באופן יזום! כמה עשרות אלפי כלבים ולא בגלל שהם חולים, מבוגרים או לא מסירים. הסטטיסטיקה הזו בנויה על המתות מכוונות בהסגרים ועמותות, והסיבה היחידה שגורמת להרג הרב הזה היא שההיצע עולה על הביקוש. בהרבה.

ההסגרים והעמותות מפוצצים, המון כלבים נכנסים ומעט מאוד יוצאים לבית חם. בין המומתים תמצאו כלבים צעירים, מבוגרים, מכל הגזעים ובכל הצבעים. הסיבה: הרבעות מיותרות.

המוני גורים שנולדים מידי שנה, וכאמור ביקוש קטן יחסית, גורם להם להתגלגל הלאה עד שימצאו את מותם בידי מזרק במכלאה מלאה עד אפס מקום בתא בטון קר (וזה עוד לפני שדיברנו על גניבות לקרבות כלבים, דריסות, הרעלות והתעללויות). גורים חדשים נולדים ונמסרים או נמכרים לבתים מעולים תופסים בית חם של כלב שכבר נולד ודינו נגזר למוות.

בעמותות ובהסגרים תוכלו למצוא אין סוף כלבים מעורבים וגם "גזעיים" ללא תעודות.
כלבים "גזעיים" ללא תעודות, מלבד הנקודות הכואבות בהן נגענו קודם (מחלות וכיוב'), נמכרים לכל דכפין, בין אם הוא בית טוב או לא. מרביעים אותם בכמויות אדירות (כאמור לשם בצע כסף) ונוצר מצב שהם תופסים בתים שהיו יכולים לאמץ כלב נטוש שמזלו לא שפר עליו. הרבה פעמים הם ימכרו לבתים לא מתאימים, ללא ניסיון או הבנה בגידול כלב וכשמגיע הרגע שנמאס להם הם ימסרו אותו או יעבירו לעמותה.

השאלה המתבקשת כאן היא, האם כבני אדם אוהבי כלבים, אנחנו מסוגלים לשלם לאנשים שהסיבה היחידה שהם עושים גורים "דמוי גזעיים" וגובים עליהם כסף זה כי הם יכולים ובא להם כסף מהצד?
האם אנחנו, כאוהבי כלבים, מסוגלים לתת לכלבתנו חסרת התעודות להמליט, כשאנו מודעים למצב הכלבים בארץ, כשאנו מודעים לעובדה שאין לנו אפשרות לבדוק את השושלת של הנקבה או הזכר?
כשאנו מודעים לנתון המטורף, שבין 50 ל-60 אלף כלבים מומתים מידי שנה.

הפראיירים האמיתיים והגדולים ביותר (שגם תורמים להמתות כלבים מחוסר מקום בארץ) הם אלה שקונים כלבים "גזעיים" ללא תעודות. חד משמעית, ללא יוצא מן הכלל. גם אם תקנו כלב "גזעי" שאינו מתועד ולא תרביע אותו- עדיין תרמתם יד וכסף לתעשייה המכוערת הזו. עדיין תמכת במסחרה הנוראית הזו- וסיכוי טוב ששילמת הרבה כסף על כלב מעורב.

זה לא אומר שהוא לא נשמה טובה ולא מגיע לו בית. אבל כל קניה כזו מעודדת את הסוחרים להרביע עוד ולהרוויח עוד. בימינו, במצב הנוכחי במדינה, אין להרביע כלבים ללא תעודות ו/או כלבים מעורבים, וחובה עלינו, כאוהבי כלבים, לצמצם את הרבעות הגזעיים המתועדים למינימום ההכרחי כדי לצמצם מוות מיותר של כלבים בריאים ושמחים שרוצים לחיות.

במדינה בה לא דנים למוות אנסים ורוצחים, הורגים מידי יום עשרות ומאות כלבים שכל פשעם הוא שהם נולדו. נשמע לכם הגיוני?

לסיכום ביניים, השוואה מטאפורית.
אם מחר תקבלו שיחת טלפון- בה יציעו לכם לרכוש רכב שדומה חיצונית לב.מ.וו, כמעט אחד לאחד, בחצי מחיר- מחיר הזדמנות!! אבל זה לא ב.מ.וו, רק דומה חיצונית- ואת הרכב מייצרים במדינה שכוחת אל, בלי לדעת מה איכות הרכיבים וכמה זמן הרכב יחזיק.

האם תקנו? - סביר להניח שלא.
אם כך, למה לא? זה ממש נראה אותו דבר!! בחצי מחיר!!!
אתם לא תשקיעו כסף למרות שזה חצי מחיר, כי לא תרצו חתול בשק, תרצו רכב שיחזיק לכם שנים, שיתאים לכם, בלי הפתעות, בלי סיכונים, בלי להתחתן עם מוסכניק, בלי למצוא את עצמכם עם צבע מתקלף אחרי חודשיים או להתקע עם הרכב בדרך לאילת.

תרצו רכב שיהיה איכותי גם מבפנים, בחלקים שאי אפשר לראות, ולא רק מבחוץ- במראה החיצוני. תרצו רכב בעל אישורים ובדיקות, בקרת איכות, מבחני ריסוק עם תוצאות טובות, אמין, מפעל בעל שם טוב שלא מנצל אף אחד למטרותיו. לא תשקיעו אפילו מחצית הסכום כדי ליפול בפח.

כלבים חיים איתנו יחד בממוצע 15 שנה. אתם רוצים 15 שנה טובות ונעימות או משהו ש"נראה כמו" אבל בעצם חתול בשק ופוגע באופן משמעותי בכל הנוגעים בדבר?

אז אם אני רוצה כלב, לקנות כלב עם תעודות? ללכת על בטוח?
הפיקוח על המתועדים אינו מושלם ואינו הדוק, אבל הוא קיים. בדרך כלל אין סתם הרבעות, בדרך כלל לא מרביעים כלבים חולים גנטית, בדרך כלל הכלבים האלה לא מתגלגלים לעמותות, בדרך כלל לא מרביעים את הנקבה בכל ייחום או בכל שנה, בדרך כלל לא עושים את זה בשביל הכסף, בדרך כלל הכלבים חיים כמו שצריך, בדרך כלל הבתים הפחות טובים מסוננים והקונים מקבלים הדרכה מלאה על הגזע עוד לפני הם רוכשים אותו, כדי לוודא התאמה למשפחה ואת התאמת המשפחה לכלב.

אז זה לא מתמטיקה ולא תורה משמיים, אבל הכלבנות הגזעית המתועדת למתנהלת באחריות גדולה יותר ולכן רמת הסיכון קטנה משמעותית. יתרון אדיר נוסף של העמותות הטובות ושל חלק גדול מהמגדלים עם התעודות- הם רוצים בתים טובים לכלבים שלהם והם יגידו למאמצים גם דברים שפחות נעים לשמוע ("הלברדור עשוי להיות כלב נוח ועדין, אבל הוא מאוד אוראלי ועד גיל שנתיים הוא עלול לאכול לך את כל הבית") כדי שההחלטה אם לקחת כלב או לא תהיה שקולה ותיקח בחשבון את הטוב ואת הרע.

הם לא רוצים שהגור שלהם יתגלגל (עכשיו או לכשיגדל) בין בתים, יינטש, ייגנב, ייקשר בחצר כמו לראווה וכד'. מגדל טוב ועמותות טובות יתמכו בקונה/מאמץ וידאגו לסייע בכל מה שהם יכולים גם אחרי שנים. מרביע פיראטי ימציא לכם מילים יפות כמו "טי קאפ" (כלב זעיר מאוד) שבכלל לא קיים בתקן, והוא מוטציה שחשופה עוד יותר לבעיות רפואיות אח"כ, וימכור לכם לוקשים בגלל שהוא מאכר. המטרה שלו היא למכור ולהרוויח, לא לדאוג לכלב או לכם.

קניתם כלב? - הוא יעבור ללקוח הבא.
דבר אחד שהרבה אנשים לא יודעים והוא קריטי. הנקבות האומללות מורבעות לעיתים בכל ייחום (נסו לדמיין שישה עד עשרה גורים פעמיים בשנה), לא תמיד חיות בבית/ ממליטות בבית אלא בכלובים וחשופות לדלקות וסרטנים ברחם ובעטינים. רבות מהן ננטשות כשהן מבוגרות ולא מכניסות יותר כסף.
תארו לכן, נשים יקרות, להיכנס להריון כל שנה מחדש....מטורף לא? - איזה נזק זה עושה לגוף בטווח הארוך?

אם כך, לפני שאתם מחליטים לקנות כלב, עליכם לבדוק בעמותות אם חשקה נפשיכם בכלב שנראה גיזעי ואין ברצונכם לתרום לתעשיה הנוראית הזאת של הרבעות פיראטיות. אנשים היום נוטשים כלבים מגזעים רבים ואפשר למצוא את כל הגזעים הפופולריים וגם חלק גדול מאלה שפחות בעמותות. כך נוכל לבחור את הגזע שאנו רוצים ולהציל כלב בו זמנית.

נכון, סביר להניח שאם נאמץ כלב דמוי גזעי נקבלו על כל צרותיו שפירטנו כאן, אבל הצלנו נשמה. ויש לא מעט מעורבים מקסימים שנואשים לבית חם. אימוץ יציל את חייהם.

איך יודעים שקונים ממקור אמין , שהכלב בריא ואכן גזעי כפי שהוא מוצג?
המידע הזה יהיה לכם נגיש אם יש לגור תעודות גזע מסודרות.
התקשרו להי"ל ("ההתאחדות הישראלית לכלבנות"), מצאו את המועדון שמייצג את הגזע אותו אתם מעוניינים לגדל ושאלו על המלטות קרובות.
בריאות אי אפשר להבטיח, אבל כלבים גזעיים בעלי תעודות וכלבים מעורבים הם בעלי סיכוי נמוך יותר למחלות.

כלבים "גזעיים ללא תעודות" בעלי סיכון גבוה בהרבה לחלות במחלות כרוניות (כאמור, בגלל שלא בודקים שושלת, גנטיקה והתאמה, ושם אין כלב שלא מתאים להרבעה כיוון שכל הדרישה מהזכר והנקבה היא שיתאימו בערך למראה הכללי של הגזע).

האם נוהגים לעקר ולסרס כלבים מתועדים?
בהחלט. עיקור וסירוס יעזור גם לכם וגם לכלב. ייחום יכול להיות לא נעים בבית- לא לבעלי זכרים ולא לבעלי נקבות, והיתרון הרפואי גם הוא גדול וברור. אם הכלב מיועד להיות כלב בית, הוא יהיה נוח יותר כשהוא מסורס/מעוקרת. נקבה מעוקרת לא תדמם בבית אחת לחצי שנה ותנסה לברוח כדי למצוא זכר שירביע אותה ולא תמליט "בטעות".

עיקור לפני ייחום ראשון ישמור את הכלבה מסרטני-שד. זכר מסורס יהיה "נעים" יותר לסביבה. גם כאן אתם "חותכים" (תרתי משמע) מחלות פרוסטטה וכד'.

אם בכל זאת עולם התערוכות והגידול מעניין אתכם והגור שקניתם מתאים להשתתפות בתערוכות ולשיפור הגזע בארץ, אין עליכם לעקר ו/או לסרס על מנת שתוכלו להשתתף בתערוכה. מה שכן, לא פשוט לעבור ייחומים (הן מצד הזכר והן מצד הנקבה), ויש לשמור היטב על הכלב/ה כדי למנוע בריחות וזיווגים לא רצויים.

בעלי הנקבה ישאו בהוצאות ההריון, ההמלטה והטיפול בגורים (בדיקות דם, אולטרסאונד, מעקב וטרינרי, אם יש צורך גם ניתוח קיסרי והנקה ידנית במקרה הצורך) וכאמור- כסף לא עושים מזה. מעולם לא פגשתי מישהו שהתעשר מגידול מתועד. זה הרבה יותר מכסף.

גידול כלבים גזעיים זו אהבה אמיתית ויש בה מעין שליחות עבור הגזע.


ניפוץ מיתוסים:
"תעודות זה יקר". תעודות אינן דבר יקר, ואם המגדל אומר לכם להוסיף כסף למען התעודות- מדובר בסוחר, עברו למגדל אמיתי. סביר להניח שלהמלטה אין אישור. הסכום אותו אתם משלמים על כלב מתועד מגלם הוצאות רלוונטיות. . בגידול דמויי גזע אין הוצאות רלוונטיות. הכסף נכנס כמו שהוא לכיס הסוחר.

"אני רוצה גזעי כי..". אפשר למצוא היום כל כלב בעמותות. כל תכונה, גם של חלק מהכלבים העובדים אפשר למצוא. גזע קובע יצרים יותר ו/או פחות חזקים. הוא לא קובע אופי, אלא קווי אופי. אם לא מדובר בחלום חייכם או צורך קריטי- אמצו כלב מעמותה והצילו חיים. חייהם, התנהגותם, מראם ואופיים לא נופל משל שום כלב גזעי.

שימו לב! לא קונים כלב לפי מראה, צבע או גודל- בדקו את קווי האופי של הכלב שמעניין אתכם והתייעצו עם איש מקצוע (מוזמנים להתייעץ איתנו על רכישה או אימוץ של כלב חדש, נשמח לעזור) להתאמה מקסימלית של הכלב למשפחה. זו הדרך הנכונה ביותר לבחור כלב.

"כלב גזעי צריך לעשות גורים". כלב גזעי ללא תעודות אסור שירביע נקודה. גם כלבים מתועדים לא תמיד (ואפילו בד"כ לא) צריכים להתרבות. הרעיון תחת כלב מתועד הוא לשפר את הגזע. אם לכלב שלכם אין מה לתרום- עקרו/סרסו. אם יש לו מה לתרום אתם עדיין יכולים לעקר/לסרס אם אתם לא במקום של רצון להשתתף בתערוכות או לעבור תקופות ייחום (גם עם זכרים זה לא פשוט כשהם מריחים נקבה מיוחמת), הריונות, המלטות, לכלוך, הוצאות כספיות גבוהות ובלגן.

כלבים לא נהנים מקיום יחסי מין. כלב יכול להעביר חיים שלמים ללא זיווג ולהיות מאושר ובריא.

"צריך להפסיק רק המלטות של כלבים מעורבים". למען האמת, המזיק הגדול ביותר, אפילו לפני המלטות מעורבים שכבודן במקומן מונח, הוא המלטות של כלבים לא מתועדים. גם בגלל הפן הבריאותי של הכלבים, גם בגלל המצב בו הם חיים, גם בגלל ה"מטרה" שיצרו להם בעליהם ומעל הכל- בגלל שכך "מתבזבזים" בתים טובים לכלבים בעמותות והמוות שולט ביד רמה.

"אי אפשר לדעת למה ואיך יגדל גור מעורב, או איך יתנהג". אופי נבנה גם ע"י הסביבה ולא רק הגנטיקה. עם מבחני גורים פשוטים אפשר לדעת פחות או יותר מה "צופן" לנו הגור. כשבוחנים את הכלבים מראש- יהיו פחות הפתעות עם גורים מעורבים. צרו קשר עם מאלף כלבים טוב ומומלץ באיזור מגוריכם, שיודע לעשות מבחני אופי/התנהגות, והוא יעזור לכם לבחור את הכלב המתאים ביותר עבורכם. לא חסרים כלבים גזעיים שהפכו להיות "לא צפויים" ו/או פתחו בעיות התנהגות (ואלה המתועדים.. כשהם לא מתועדים זה הרבה פעמים גרוע יותר).

היום אפשר למנוע כמעט כל בעיה, אפשר לצפות מראש קווי התנהגות בגיל צעיר, אפשר לדעת פחות או יותר לאיזה גודל יגדל גור מעורב, אפשר לדעת האם הוא אנרגטי או שקט ורגוע, עם התאמה נכונה למשפחה, אפשר לטפל בכל דבר, ועם הבחירה הנכונה כמעט ולא צריכות להיות טעויות. מאלף שמבצע מבחן גורים אם בהמלטה מתועדת (בדיקת שגר) ואם בעמותה- יעלה את אחוזי ההתאמה בניכם לבין הכלב החדש. התאמה מירבית חשובה מאוד ב"שידוך".

"ישנם מגדלים ללא תעודות שאוהבים את הכלבים שלהם ומטפלים היטב- מדוע לא לקנות מהם?" -
בריאות כלב- אם אין דרך לדעת שושלת (שאלה הן בעצם התעודות) אי אפשר לדעת מה מסתתר בגנטיקה מבחינת מחלות וכמה ההורים קרובים מבחינה גנטית. כאמור, מסוכן ואסור לתרום לתעשיה הזו. כל קניית גור תעודד המלטות נוספות. כל גור ללא תעודות = כלב נוסף מומת בעמותה/הסגר.

"פגשתי מגדל עם תעודות שהכלבים שלו מקבלים תנאים נוראיים".
לא כל הרבעה עם תעודות היא "כשרה", לא כל הרבעה פיראטית היא איומה ונוראה (מתחינת תנאי המחיה של הכלב או בעלים עם דולרים במקום אישונים). יש מגדלים, שאינם מייצגים בעיניי, שמרביעים עם תעודות, ומשאירים את הכלבה להמליט בפנסיון. הכלבה תשאר שם עד שכל הגורים נמכרים ורק אז "בלי הלכלוך", היא חוזרת הביתה. גם לא חסרים מגדלים עם תעודות שהכלבים שלהם חיים וממליטים בחצר. מאנשים כאלה אין אנו ממליצים לרכוש כלב, ולא משנה איזו שושלת נפלאה יש לו.

מה שכן, הרוב המוחלט של ההרבעות ללא תעודות נעשות לשם הכסף, אין לך דרך לדעת אם הכלבה הורבעה מליון פעם בעבר (ההי"ל מגביל את גיל הנקבה וכמות ההמלטות, אם הם עוברים את ה"הרשאה" לגורים לא יהיו תעודות), אין דרך למצוא מחלות גנטיות, קרבה בין הורים, תקנון גזע ועוד. בקיצור, לא כל הרבעה עם תעודות היא בסדר, אבל כל ההרבעות הפיראטיות הן לא בסדר.

לסיכום.
כלב "גזעי ללא תעודות" מפספס את המטרה. למעשה, לכלבים האלה אין מטרה. אין להם האלה שום תרומה לעולם הכלבים, הם נמכרים בכמויות כי הם זולים, ובעצם למחיר הנמוך יש סיבה.
רובם סובלים ממחלות או התנהגויות קלות כקשות שגורמות לנטישות רבות יותר, חלקם הגדול בכלל לא דומה לגזע- לא התנהגותית ולא פיזית, ובעצם- במקום שאנשים יקנו כלב גזעי עם מקסימום בריאות פיזית ונפשית הם קונים משהו זול ומעודדים תעשיה שמנצלת כלבים רק בגלל איך שהם נראים (או למה הם דומים).

אצל מגדלי "דמוי גזעי" אין פיקוח על כמויות ההמלטות, הסכום יקר עד כדי גיחוך מול ההוצאות, והכלבים האלה סובלים. כל בית שלוקח כלב כזה יכול להציל את אותו גזע מעמותה, לקנות גור בריא ומתועד או לאמץ כלב מעורב שלא שפר עליו גורלו. אין שום הגיון בלרכוש כלב "שנראה כמו" אך שאינו מתועד. היחיד שמרוויח מזה הוא הבעלים של הנקבה, וכל השאר מפסידים- הנקבה, שהיא ממליטה וממליטה כל חייה, הגורים שנולדו, הכלבים בעמותות שממשיכים לחכות ומתים מידי יום כי הבתים הפוטנציאליים שלהם קנו משהו אחר בזול- והבעלים החדשים- ששילמו,ויצאו מרומים מא' ועד ת'.

בעלי הנקבה, בכל פעם שמצליח למכור גורים – מקבל חיזוק וסיבה נוספת להמשיך ולמכור עוד. לתת לכלבה להיכנס להריון פעם אחר פעם.

בעת קניית כלב מתועד בלבד אנו מרוויחים כמה דברים-
1. בגלל שהשושלת והמשפחה ידועה מבחינת דורות אחורה, קיים צמצום סיכון למחלות גנטיות או בעיות התנהגות (כמו תוקפנות קשה) שעוברות בתורשה.

2. את הכסף שלכם אתם מוציאים על כלב שבעליו השקיעו בו ובהוריו, ושמטרת ההמלטה הייתה בין השאר תרומה לגזע, ולא הריסתו. תקבלו מידע נכון כיצד יש לטפל בכלב, ולא ייקחו מכם כסף ויבעטו אתכם החוצה כדי למכור את הגור הבא.

3. לא תתנו יד להרבעות פיראטיות שהורסות את הגזע, שתורמות הרבה מאוד להמתת כלבים מידי שנה ושהופכות את עולם הגזעים למסחרה מכוערת ומעוותת.

4. על הבעלים של האם לעמוד בתקנות מסוימות- הכלבה עוברת בדיקות והתאמה לזכר, מעבר לזה, לפי התקנון של ההי"ל, אסור להרביע את הנקבה מעל מספר מסוים של פעמים, כך שאתם לא תומכים באנשים שעושים כסף על הרחם של הכלבה המסכנה רק כדי לעשות מזה כמה ג'ובות.

5. בקניה של כלב גזעי ללא תעודות, אין להתפלא אם כשהכלב גודל אין קשר בין הגזע שרצינו לבינו... זה קורה מידי יום בארץ, אנשים קונים כלב שמבטיחים להם שהוא שייך לגזע מסוים, ואחרי שנקשרו לכלב הם מגלים שהוא מאוד מאוד מעורב (אין שום בעיה עם מעורבים, אבל אם תכננתם על כלב מסוים לא בטוח בכלל שזה מה שתקבלו).

ומילה קטנה אישית.
שמי רעות עמיאל, אני בתחום הכלבים כבר 15 שנים בתפקידים מגוונים, בעברי מאלפת כלבים, מנהלת פורום כלבים בתפוז (שהיה הגדול ביותר בארץ, קצת לפני פלטפורמת הפייסבוק). עבדתי שנים בחנויות חיות ומרפאות וטרינריות, הקמתי חנות לציוד ומזון לכלבים, מזה שש שנים בעלת מספרה התנהגותית במושב אלישמע שבשרון.

מעל עשור מחיי שימשתי כבית אומן לכלבים גזעיים, דמויי גזעיים ומעורבים. טיפלתי בגורים יונקים, בכלבים קשישים ובמגוון בעיות התנהגות שמנעו מכלבים למצוא בית.
במהלך הדרך, אימצתי שלושה כלבים דמויי גזע, שלשתם סבלו מבעיות בריאותיות, אחת מהן גם מבעיות התנהגותיות- והכל גנטי. שניים מהם עוד בחיים, השלישית נפטרה לפני פחות משנה בגיל 13 אחרי שסבלה כל חייה מבעיות ברכיים קשות. עד כה הושקעו בבריאותם הנפשית והפיזית עשרות אלפי שקלים. היום חיים איתי בכיף גדול לאקי- פודלית דמויית גזע שהצלתי לפני יותר מ8 שנים וגרגמל, אירדייל טרייר מתועד בן שנתיים.
בעברי התנגדתי לכל המלטה שהיא מתוך ההתנדבות הארוכה (שעודנה נמשכת) למען בעלי חיים וכלבים בפרט. בשלב כלשנו יצאתי לבדוק נגד מה אני בדיוק וחקרתי את עולם הגזעיים מבפנים. התשובות שמצאתי נמצאות במאמר זה.
גידול מתועד ונבון אינו הבעיה. הוא הפתרון. בעולם מושלם העמותות וההסגרים ריקים, אין המתות של כלבים תמימים, אין נטישות, כלבי המשפחה יבחרו בקפידה לפי התאמה מוחלטת בין המשפחה לכלב- רמת פעילות, יצרים, נסיון ועוד.
אל תתנו יד להמלטות פיראטיות. אל תתנו יד להתעללות בכלבים למען בצע כסף תוך ייצור דורות של כלבים חולים כי הם נראים כמו מותג. כלב הוא לא מותג, גזע הוא לא מותג.
הייתם משלמים על "דמוי ב.מ.וו" שרק יגרום לכם לכאב לב והוצאות מיותרות? לא נראה לי. הייתם קונים משהו מתאים יותר או חוסכים עוד קצת והולכים, עם הרבה שקט נפשי, על הדבר האמיתי.
כלב הוא לא רכב. אמת. אבל בהחלטה אחת אתם יכולים לבחור במוסר. כלבים מאמצים או קונים עם תעודות. לא נותנים יד לסחר פיראטי בכלבים.
עכשיו, אחרי קריאת המאמר, אני בטוחה שאתם מבינים. במדינה כזו, בה מוצאים כל גזע בעמותה- אין שום סיבה לעשות גורים מיותרים ולהכניס כסף לכיסם העמוק של הסוחרים. היו השליחים שלנו- הסבירו, הסבירו והסבירו.
תהיו הפה של הכלבים שלא יכולים לדבר, תסבירו מדוע יש לעקר ולסרס, מדוע אין לרכוש כלב ללא תעודות.

אנחנו כאן בשביל אלה שלא יכולים לדבר ומתים מידי יום- ויש לנו כח!! רק אנחנו, האנשים הקטנים יכולים לגרום לשינוי! הפתרון היחידי למצב הנורא הוא הסברה. לא לקנות גזעי בלי תעודות! או שמאמצים מעמותה- או שקונים כלב גזעי מתועד. כל עוד אנשים ימשיכו לרכוש כלבים ללא תעודות התעשיה הזו לא תפסק!

לפרטים על המספרה ההתנהגותית של רעות כנסו לדף הפייסבוק שלה מכאן -> רעות של הכלבים.

לכל ייעוץ והכוונה אתם מוזמנים להשאיר פניה כאן באתר מצד שמאל ואנחנו נחזור אליכם עם פרטים מלאים על תוכניות הליווי שלנו.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו ותפיצו את הבשורה. תהיו השליחים שלנו!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
כל הזכויות שמורות אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל במאמר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי, ללא אישור בכתב. כן להפיץ, להפיץ, להפיץ ולהפיץ- לשתף בכל דרך אפשרית!
שלום חברים,
המאמר הבא נכתב בעיקרו ע"י רעות עמיאל (ספרית כלבים ומגדלת "גזזעיים") ממקום רגיש ואמוציונאלי, מתוך התחברות כנה ואמיתית למצב הכלבים בארץ.
לפני שתקראו את המאמר אני רוצה שתשננו את הנתון הבא: במדינת ישראל ממיתים בכל שנה 50-60 אלף כלבים.
לא...לא בגלל שהם חולים או לא ניתנים לאימוץ. לרוב, פשוט כי אין מקום במכלאות העירוניות.
אם שקלתם לקנות גור ללא תעודות חשוב שתקראו את המאמר הזה עד סופו.
בואו נתחיל :)

רבים שואלים אותנו מה ההבדל בין כלב גזעי בעל תעודות לכזה שלא? - והתשובה פשוטה: אין דבר כזה כלב גזעי בלי תעודות.
ללא תעודות = לא גזעי.

העובדה הזו לא עושה מאותו כלב פחות נחמד, פחות יפה או פחות חכם, זה גם לא אומר שהוא לא דומה מאוד לגזע - אבל הוא איננו גזעי. כלב גזעי הוא כלב שהוכר על ידי "ההתאחדות הישראלית לכלבנות (הי"ל)", שהם הגוף היחידי בארץ שעוסק בנושא.

"גזעיים ללא תעודה" נוצרו מהמלטות פיראטיות שמתעלמות באופן מובהק מאיכות חיים, גנטיקה, בריאות, יושר והגינות, ומתרכזות בפן אחד ויחיד- כסף. איך עושים כסף מבלי להתחשב כלל בקונים ולא בכלבים עצמם (בריאות וכד'- על כך נרחיב בהמשך).

לסייג מקרים שבהם יש אנשים שמאמינים שכלבה חייבת לחוות המלטה אחת בחייה או שהיו רוצים שהילדים שלהם יראו המלטה. הטענה הזו מעידה על בורות לשמה בקרב אותם אנשים, שכן, הם משליכים את הרצונות שלהם על הכלבה מבלי באמת יכולת לשאול אותה מה היא מעדיפה.

במאמר הזה נשתדל להסביר לכם באופן מלא ומדויק מדוע אין לקנות כלבים "גזעים בלי תעודות", ולמה, על אחת כמה וכמה, אסור להרביע אותם. המאמר מסודר ע"פ שאלות בראש כל נקודה, כך שגם אם אין ברצונכם לקרוא הכל, תוכלו למצוא את הנושא שיותר מעניין אתכם, או פשוט לקפוץ לסיכום.

תוכן:
* מהו כלב גזעי?
* מהן תעודות?
* מי לא מקבל תעודה?
* למה לא לקנות כלב גזעי ללא תעודות? למה צריך תעודות?
* מדוע כלבים "גזעיים ללא תעודות" הם בסיכון גבוה בהרבה למחלות מאשר כלבים גזעיים בעלי תעודה או
כלבים.
מעורבים?
* למה כלבים עם תעודות כל כך יקרים?
* אז מדוע כלבים ללא תעודות זולים יותר?
* גור בא, כלב מת: מצב הכלבים במדינת ישראל
* השוואה מטאפורית.
* אם אני רוצה כלב, לקנות כלב גזעי עם תעודות?
* איך יודעים שקונים ממקור אמין , שהכלב בריא ואכן גזעי כפי שהוא מוצג?
* האם נוהגים לעקר ולסרס גם כלבים גזעיים?
* ניפוץ מיתוסים.
* סיכום.
* מילה אישית.


מהו כלב גזעי?
במקור, כלבים הורבעו למטרות יצירת גזעים ספציפיים ומסוימים מאוד על מנת לעמוד לצד האדם ולסייע לו. הצבע, האופי, הצורה, הגודל, כל אלה נשקלו והוכוונו ביודעין כדי להגיע לכלב שימלא אחר ייעודו, אם למטרות ציד, לוויה, רעיה או שמירה. היום אחוז הכלבים העובדים, אלה שממלאים את ייעודם, קטן מאוד לעומת העבר, והשמירה על הגזע נועדה יותר בשביל הייחוד של האופי, ההתנהגות והמראה, ופחות למען היום-יום שלנו.

היום, כלב גזעי הינו כלב בעל תעודות מה"התאחדות הישראלית לכלבנות".
מהן תעודות?
"תעודות" הן תעודת הזהות של הכלב. זהו טופס רשום וחתום ובו פרטי הורי הכלב, שושלתו וייחוסו. התעודה מונפקת ע"י ההתאחדות הישראלית לכלבנות אך ורק לגורים אשר להוריהם יש תעודות וקיבלו אישורי הרבעה (בהתאם לתקן הגזע ודרישות החוג).

המלטה לא מאושרת, מסיבה זו או אחרת, תהיה המלטה בה לגורים לא יהיו תעודות- ותמיד תהיה סיבה טובה.

מי לא מקבל תעודה?
כל כלב שלהוריו אין תעודות או אין אישור הרבעה ממועדון הגזע.
כלב שלוקה במחלה גנטית, תוקפנות קשה או פסילה (חוסר התאמה לתקן הגזע, במקרים מסוימים) לא יאושר להרבעה, וזה יצויין בתעודתו.

כלב כזה לא ירביע, ואם כן, גוריו לא יקבלו אישור מההתאחדות הישראלית לכלבנות וגוריהם לא יקבלו תעודה. לכן כלבים "גזעיים" ללא תעודות זועקים "דרשני!" אם הוריהם של הגורים לא קיבלו אישור הרבעה, יש לכך סיבה טובה!

אין דבר כזה "לא הוצאנו תעודה כי זה יקר". כיום, תעודת גזע עולה פחות מ180 ₪.

למה לא לקנות כלב גזעי ללא תעודות? למה צריך תעודה בכלל?
אין דבר כזה גזעי ללא תעודות. אם אין תעודות- הכלב אינו גזעי. ואת זה קבע גם בית המשפט, כאן: http://www.davar1.co.il/67300/
התעודות מוכיחות את שייכות הכלב לגזע ואת השושלת שלו. הוא לא "נראה כמו רועה גרמני"- הוא רועה גרמני. הוא לא "דמוי פודל"- הוא פודל. הכלבים שהורבעו עוברים לפני ההרבעה מבדקים של התאמות לגזע, בדיקות גנטיות כנדרש לפי גזעם, משתתפים בתערוכות (או במבחן התאמה לגידול) וכדומה.

הזכר והנקבה נבחרים בהתאמה כדי שגם הגורים שלהם יתאימו להמשכיות הגזע מבחינת אופי ומראה תחת תקן גזע. לכל גזע תקן גזע מפורט מאוד המתאר כיצד על הכלב להראות ולהתנהג. אין זה אומר שכל הכלבים מאותו הגזע זהים, אך התקן נותן לנו משהו להצמד ולשאוף אליו.
לפני ההרבעה על הכלבים לעבור בדיקות מסוימות.
כלבים רגישים לבעיות אגן למשל, עוברים בדיקות אגן וצילומים טרם ההרבעה.
ישנם כלבים שבדיקה גנטית נשלחת למעבדה בחו"ל לפני שהם מקבלים אישור להרביע.

המטרה- לא להעביר את הפגע לגורים. כלב נשא או חולה לא יורשה להרביע אם יש סיכוי שהמחלה תעבור לדור הבא ותפגע בגורים. גם לקרבה משפחתית ישנה השפעה גדולה על בחירת הזכר והנקבה. הכלבים נבדקים וישנם כאלה שיוצאים ממעגל ההרבעות בגלל אי התאמה, בגלל מחלות ואפילו בגלל התנהגות.

המטרה בהרבעת כלבים גזעיים היא שמירה על הגזע ושיפור שלו ולא רווחים או לעשות עוד המלטה. אנשים רבים שמגדלים כלבים גזעיים משקיעים זמן רב וכסף - בטיפוח, בבדיקות רפואיות, במזון איכותי, בתערוכות וכדו' ולכן המחיר שלהם יקר יותר.

כלבים שלא מקבלים תעודות ו/או אישורי הרבעה הם כלבים בעייתיים, אם מבחינת התנהגות או מחלות גנטיות:
* כלבים בעלי מחלות גנטיות (שעוברות בתורשה כמו אפילפסיה, אשך טמיר) לא יוכלו להרביע ולא יקבלו תעודות.
* כלבים שהוריהם אינם נבדקים מראש (ע"י שופט הגזע בתערוכה) לא יקבלו תעודות.
* כלבים שלא מקבלים אישור מראש להמלטה לרוב לא יקבלו תעודות לגורים.
* כלבים שבעליהם מרביעים אותם יותר מידי בניגוד לתקנון לא יקבלו תעודות! כמובן, כלבים ללא תעודות לא יקבלו תעודות לעולם, מלבד גזעי הכנעני והסלוקי וגם זה- רק בארץ, לא לכולם ולא תמיד.

כלבים ללא תעודות אינם גזעיים!
מעבר לעובדה שאין דרך להוכיח עם מי הנקבה הזדווגה (גם אם היה כלב שנראה גזעי בתהליך, נקבה יכולה להכנס להריון ממספר זכרים בהמלטה יחידה) לכלב ללא תעודה אין שייכות לגזע, ולכן אין לדעת כמה הם יהיו או לא יהיו קרובים לרצון המקורי שלנו לגזע מסויים: הם יכולים לגדל פרווה שונה, לצמוח לגבהים שלא קשורים לגזע (או "להתקע" קטנים מידי ו/או מעוותים).

רבים מהם אינם תואמים את הגזע מבחינת אופי וחלקם הגדול יפתח בעיות בריאות והתנהגות, בסיכון גבוה יותר מכל כלב מעורב או כלב מתועד- שהרי אין שום מבדק או בדיקה טרום זיווג.

מדוע כלבים "גזעיים ללא תעודות" הם בסיכון גבוה בהרבה למחלות מאשר כלבים גזעיים בעלי תעודה או כלבים מעורבים?
גזע הוא כמו משפחה, קווי הדם קרובים מאוד ודומים מאוד, וכשמרביעים בלי לתת משקל לקרבה ובלי להיות בקיאים בשושלת או בגנטיקה של מחלות הגזע, הסיכוי שהגורים יצאו פגועים הוא גבוה בהרבה- התנהגותית ופיזית.

אף אחד לא בוחן את ההתאמה בין הזכר והנקבה בכל הקשור לכלבים ללא תעודות. הם לא עוברים בדיקות גנטיות למחלות, ובגלל שהשושלת לא ידועה אין דרך לדעת אם יש במשפחה בעיה כזו או אחרת (מאלרגיות בעור דרך אפילפסיה ואפילו תוקפנות!).

זו בעצם המסחרה הגדולה ביותר בעולם הכלבים- "בואו נעשה כסף קל ומהיר". אין שום פיקוח! המרביעים הפיראטים שמרביעים ללא תעודות- אל מול עיניהם הכסף ולא איכות חייו של הכלב. ולזה אין לתת יד!

למה כלבים עם תעודות כל כך יקרים?
ההפך הוא הנכון. כלב מתועד אינו יקר, מחיר תעודה הוא פחות מ200 ₪. הסכום הנוסף אותו אתם משלמים כשאתם רוכשים כלב עם תעודות משקף את ההשקעה של בעלי הנקבה והזכר בהם, בתערוכות, בבדיקות גנטיות, בטיפוח, במזון איכותי ובריא ובחשיפה שהגורים מקבלים לעולם (אינדוידואלי לכל מגדל).

מגדלים רבים טסים לחו"ל להרביע, להתרשם, להשתתף בתערוכות ולהגדיל את הידע שלהם כדי לשמור על הגזע. יחד עם זאת, תמיד תקבלו מהמגדל (כיוון שהינו מגדל טוב ורציני שאוהב את הגזע ואת הכלבים) טיפים ועצות, הסברים מלאים וטובים על הגזע שבחרתם, על האופי, ההתנהגות, הטיפוח ועוד, גם לפני שבכלל רכשתם את הכלב.

תקבלו ייעוץ והכוונה פשוט כי אותו מגדל ירצה לשמור על הכלב בפרט ועל הגזע בכלל.
המטרה אינה כלכלית- מגדל רציני וטוב לרוב לא מרוויח כמעט כלום ממכירת הגורים ואפילו מפסיד לא מעט.

מדוע כלבים ללא תעודות זולים יותר?
הזול הוא היקר. למעשה, סכום הקניה של כלב "גזעי" ללא תעודות יקר עד כדי גיחוך. מגדל פיראטי (ללא תעודות) לוקח כסף על כלב גזעי כביכול, ואתם משלמים על כלב מעורב לכל דבר - הכלבים ברובם המוחץ כלל לא עומדים בתקן, המגדל לא הולך איתם לתערוכות, הטיפוח מינימלי, הוא לא משלם שום דבר על השתתפות בתערוכות, לא נוסע לחו"ל לחפש קווי דם חדשים ורחוקים, לא מבצע בדיקות גנטיות או צילומים נדרשים, לא התנהגויות, לא בוחן את הזוג המיועד להרבעה.

בנוסף, לא אפשרי לדעת אם ההורים חולקים או לא את אותם קווי דם וגם אם יש להם באילן היוחסין כלבים מעורבים שהתערבבו בהמלטה הזו או באחת ההמלטות של ההורים. כלבים לא מתועדים אינם מפוקחים ולעולם לא תדעו אם שני ההורים שייכים לאותו הגזע וכן הלאה (וזה אומר שתקנו גור ללא שום יכולת לדעת איך הוא יהיה כשיגדל).

קניה של כלב "גזעי" ללא תעודות כמוה כהשלכה של הכסף לפח. תשלום על ריק ולעיתים אפילו תשלום שגורר אחריו תשלומים רבים אחרים על טיפולים וטרינריים והתנהגותיים.

עדיף לקחת את ה800-4000 ₪ שתכננתם להשקיע בלקנות כלב ללא תעודות, ולתת למישהו שבאמת זקוק לכסף. כדי להכניס הביתה חבר על ארבע- מאמצים מעמותה (שם ניתן למצוא עם קצת סבלנות דמוי גזעיים כמעט מכל גזע) או קונים כלב גזעי מתועד.

גור בא, כלב מת.
מצב הכלבים במדינת ישראל בארצנו הקטנה הורגים מידי שנה באופן יזום! כמה עשרות אלפי כלבים ולא בגלל שהם חולים, מבוגרים או לא מסירים. הסטטיסטיקה הזו בנויה על המתות מכוונות בהסגרים ועמותות, והסיבה היחידה שגורמת להרג הרב הזה היא שההיצע עולה על הביקוש. בהרבה.

ההסגרים והעמותות מפוצצים, המון כלבים נכנסים ומעט מאוד יוצאים לבית חם. בין המומתים תמצאו כלבים צעירים, מבוגרים, מכל הגזעים ובכל הצבעים. הסיבה: הרבעות מיותרות.

המוני גורים שנולדים מידי שנה, וכאמור ביקוש קטן יחסית, גורם להם להתגלגל הלאה עד שימצאו את מותם בידי מזרק במכלאה מלאה עד אפס מקום בתא בטון קר (וזה עוד לפני שדיברנו על גניבות לקרבות כלבים, דריסות, הרעלות והתעללויות). גורים חדשים נולדים ונמסרים או נמכרים לבתים מעולים תופסים בית חם של כלב שכבר נולד ודינו נגזר למוות.

בעמותות ובהסגרים תוכלו למצוא אין סוף כלבים מעורבים וגם "גזעיים" ללא תעודות.
כלבים "גזעיים" ללא תעודות, מלבד הנקודות הכואבות בהן נגענו קודם (מחלות וכיוב'), נמכרים לכל דכפין, בין אם הוא בית טוב או לא. מרביעים אותם בכמויות אדירות (כאמור לשם בצע כסף) ונוצר מצב שהם תופסים בתים שהיו יכולים לאמץ כלב נטוש שמזלו לא שפר עליו. הרבה פעמים הם ימכרו לבתים לא מתאימים, ללא ניסיון או הבנה בגידול כלב וכשמגיע הרגע שנמאס להם הם ימסרו אותו או יעבירו לעמותה.

השאלה המתבקשת כאן היא, האם כבני אדם אוהבי כלבים, אנחנו מסוגלים לשלם לאנשים שהסיבה היחידה שהם עושים גורים "דמוי גזעיים" וגובים עליהם כסף זה כי הם יכולים ובא להם כסף מהצד?
האם אנחנו, כאוהבי כלבים, מסוגלים לתת לכלבתנו חסרת התעודות להמליט, כשאנו מודעים למצב הכלבים בארץ, כשאנו מודעים לעובדה שאין לנו אפשרות לבדוק את השושלת של הנקבה או הזכר?
כשאנו מודעים לנתון המטורף, שבין 50 ל-60 אלף כלבים מומתים מידי שנה.

הפראיירים האמיתיים והגדולים ביותר (שגם תורמים להמתות כלבים מחוסר מקום בארץ) הם אלה שקונים כלבים "גזעיים" ללא תעודות. חד משמעית, ללא יוצא מן הכלל. גם אם תקנו כלב "גזעי" שאינו מתועד ולא תרביע אותו- עדיין תרמתם יד וכסף לתעשייה המכוערת הזו. עדיין תמכת במסחרה הנוראית הזו- וסיכוי טוב ששילמת הרבה כסף על כלב מעורב.

זה לא אומר שהוא לא נשמה טובה ולא מגיע לו בית. אבל כל קניה כזו מעודדת את הסוחרים להרביע עוד ולהרוויח עוד. בימינו, במצב הנוכחי במדינה, אין להרביע כלבים ללא תעודות ו/או כלבים מעורבים, וחובה עלינו, כאוהבי כלבים, לצמצם את הרבעות הגזעיים המתועדים למינימום ההכרחי כדי לצמצם מוות מיותר של כלבים בריאים ושמחים שרוצים לחיות.

במדינה בה לא דנים למוות אנסים ורוצחים, הורגים מידי יום עשרות ומאות כלבים שכל פשעם הוא שהם נולדו. נשמע לכם הגיוני?

לסיכום ביניים, השוואה מטאפורית.
אם מחר תקבלו שיחת טלפון- בה יציעו לכם לרכוש רכב שדומה חיצונית לב.מ.וו, כמעט אחד לאחד, בחצי מחיר- מחיר הזדמנות!! אבל זה לא ב.מ.וו, רק דומה חיצונית- ואת הרכב מייצרים במדינה שכוחת אל, בלי לדעת מה איכות הרכיבים וכמה זמן הרכב יחזיק.

האם תקנו? - סביר להניח שלא.
אם כך, למה לא? זה ממש נראה אותו דבר!! בחצי מחיר!!!
אתם לא תשקיעו כסף למרות שזה חצי מחיר, כי לא תרצו חתול בשק, תרצו רכב שיחזיק לכם שנים, שיתאים לכם, בלי הפתעות, בלי סיכונים, בלי להתחתן עם מוסכניק, בלי למצוא את עצמכם עם צבע מתקלף אחרי חודשיים או להתקע עם הרכב בדרך לאילת.

תרצו רכב שיהיה איכותי גם מבפנים, בחלקים שאי אפשר לראות, ולא רק מבחוץ- במראה החיצוני. תרצו רכב בעל אישורים ובדיקות, בקרת איכות, מבחני ריסוק עם תוצאות טובות, אמין, מפעל בעל שם טוב שלא מנצל אף אחד למטרותיו. לא תשקיעו אפילו מחצית הסכום כדי ליפול בפח.

כלבים חיים איתנו יחד בממוצע 15 שנה. אתם רוצים 15 שנה טובות ונעימות או משהו ש"נראה כמו" אבל בעצם חתול בשק ופוגע באופן משמעותי בכל הנוגעים בדבר?

אז אם אני רוצה כלב, לקנות כלב עם תעודות? ללכת על בטוח?
הפיקוח על המתועדים אינו מושלם ואינו הדוק, אבל הוא קיים. בדרך כלל אין סתם הרבעות, בדרך כלל לא מרביעים כלבים חולים גנטית, בדרך כלל הכלבים האלה לא מתגלגלים לעמותות, בדרך כלל לא מרביעים את הנקבה בכל ייחום או בכל שנה, בדרך כלל לא עושים את זה בשביל הכסף, בדרך כלל הכלבים חיים כמו שצריך, בדרך כלל הבתים הפחות טובים מסוננים והקונים מקבלים הדרכה מלאה על הגזע עוד לפני הם רוכשים אותו, כדי לוודא התאמה למשפחה ואת התאמת המשפחה לכלב.

אז זה לא מתמטיקה ולא תורה משמיים, אבל הכלבנות הגזעית המתועדת למתנהלת באחריות גדולה יותר ולכן רמת הסיכון קטנה משמעותית. יתרון אדיר נוסף של העמותות הטובות ושל חלק גדול מהמגדלים עם התעודות- הם רוצים בתים טובים לכלבים שלהם והם יגידו למאמצים גם דברים שפחות נעים לשמוע ("הלברדור עשוי להיות כלב נוח ועדין, אבל הוא מאוד אוראלי ועד גיל שנתיים הוא עלול לאכול לך את כל הבית") כדי שההחלטה אם לקחת כלב או לא תהיה שקולה ותיקח בחשבון את הטוב ואת הרע.

הם לא רוצים שהגור שלהם יתגלגל (עכשיו או לכשיגדל) בין בתים, יינטש, ייגנב, ייקשר בחצר כמו לראווה וכד'. מגדל טוב ועמותות טובות יתמכו בקונה/מאמץ וידאגו לסייע בכל מה שהם יכולים גם אחרי שנים. מרביע פיראטי ימציא לכם מילים יפות כמו "טי קאפ" (כלב זעיר מאוד) שבכלל לא קיים בתקן, והוא מוטציה שחשופה עוד יותר לבעיות רפואיות אח"כ, וימכור לכם לוקשים בגלל שהוא מאכר. המטרה שלו היא למכור ולהרוויח, לא לדאוג לכלב או לכם.

קניתם כלב? - הוא יעבור ללקוח הבא.
דבר אחד שהרבה אנשים לא יודעים והוא קריטי. הנקבות האומללות מורבעות לעיתים בכל ייחום (נסו לדמיין שישה עד עשרה גורים פעמיים בשנה), לא תמיד חיות בבית/ ממליטות בבית אלא בכלובים וחשופות לדלקות וסרטנים ברחם ובעטינים. רבות מהן ננטשות כשהן מבוגרות ולא מכניסות יותר כסף.
תארו לכן, נשים יקרות, להיכנס להריון כל שנה מחדש....מטורף לא? - איזה נזק זה עושה לגוף בטווח הארוך?

אם כך, לפני שאתם מחליטים לקנות כלב, עליכם לבדוק בעמותות אם חשקה נפשיכם בכלב שנראה גיזעי ואין ברצונכם לתרום לתעשיה הנוראית הזאת של הרבעות פיראטיות. אנשים היום נוטשים כלבים מגזעים רבים ואפשר למצוא את כל הגזעים הפופולריים וגם חלק גדול מאלה שפחות בעמותות. כך נוכל לבחור את הגזע שאנו רוצים ולהציל כלב בו זמנית.

נכון, סביר להניח שאם נאמץ כלב דמוי גזעי נקבלו על כל צרותיו שפירטנו כאן, אבל הצלנו נשמה. ויש לא מעט מעורבים מקסימים שנואשים לבית חם. אימוץ יציל את חייהם.

איך יודעים שקונים ממקור אמין , שהכלב בריא ואכן גזעי כפי שהוא מוצג?
המידע הזה יהיה לכם נגיש אם יש לגור תעודות גזע מסודרות.
התקשרו להי"ל ("ההתאחדות הישראלית לכלבנות"), מצאו את המועדון שמייצג את הגזע אותו אתם מעוניינים לגדל ושאלו על המלטות קרובות.
בריאות אי אפשר להבטיח, אבל כלבים גזעיים בעלי תעודות וכלבים מעורבים הם בעלי סיכוי נמוך יותר למחלות.

כלבים "גזעיים ללא תעודות" בעלי סיכון גבוה בהרבה לחלות במחלות כרוניות (כאמור, בגלל שלא בודקים שושלת, גנטיקה והתאמה, ושם אין כלב שלא מתאים להרבעה כיוון שכל הדרישה מהזכר והנקבה היא שיתאימו בערך למראה הכללי של הגזע).

האם נוהגים לעקר ולסרס כלבים מתועדים?
בהחלט. עיקור וסירוס יעזור גם לכם וגם לכלב. ייחום יכול להיות לא נעים בבית- לא לבעלי זכרים ולא לבעלי נקבות, והיתרון הרפואי גם הוא גדול וברור. אם הכלב מיועד להיות כלב בית, הוא יהיה נוח יותר כשהוא מסורס/מעוקרת. נקבה מעוקרת לא תדמם בבית אחת לחצי שנה ותנסה לברוח כדי למצוא זכר שירביע אותה ולא תמליט "בטעות".

עיקור לפני ייחום ראשון ישמור את הכלבה מסרטני-שד. זכר מסורס יהיה "נעים" יותר לסביבה. גם כאן אתם "חותכים" (תרתי משמע) מחלות פרוסטטה וכד'.

אם בכל זאת עולם התערוכות והגידול מעניין אתכם והגור שקניתם מתאים להשתתפות בתערוכות ולשיפור הגזע בארץ, אין עליכם לעקר ו/או לסרס על מנת שתוכלו להשתתף בתערוכה. מה שכן, לא פשוט לעבור ייחומים (הן מצד הזכר והן מצד הנקבה), ויש לשמור היטב על הכלב/ה כדי למנוע בריחות וזיווגים לא רצויים.

בעלי הנקבה ישאו בהוצאות ההריון, ההמלטה והטיפול בגורים (בדיקות דם, אולטרסאונד, מעקב וטרינרי, אם יש צורך גם ניתוח קיסרי והנקה ידנית במקרה הצורך) וכאמור- כסף לא עושים מזה. מעולם לא פגשתי מישהו שהתעשר מגידול מתועד. זה הרבה יותר מכסף.

גידול כלבים גזעיים זו אהבה אמיתית ויש בה מעין שליחות עבור הגזע.


ניפוץ מיתוסים:
"תעודות זה יקר". תעודות אינן דבר יקר, ואם המגדל אומר לכם להוסיף כסף למען התעודות- מדובר בסוחר, עברו למגדל אמיתי. סביר להניח שלהמלטה אין אישור. הסכום אותו אתם משלמים על כלב מתועד מגלם הוצאות רלוונטיות. . בגידול דמויי גזע אין הוצאות רלוונטיות. הכסף נכנס כמו שהוא לכיס הסוחר.

"אני רוצה גזעי כי..". אפשר למצוא היום כל כלב בעמותות. כל תכונה, גם של חלק מהכלבים העובדים אפשר למצוא. גזע קובע יצרים יותר ו/או פחות חזקים. הוא לא קובע אופי, אלא קווי אופי. אם לא מדובר בחלום חייכם או צורך קריטי- אמצו כלב מעמותה והצילו חיים. חייהם, התנהגותם, מראם ואופיים לא נופל משל שום כלב גזעי.

שימו לב! לא קונים כלב לפי מראה, צבע או גודל- בדקו את קווי האופי של הכלב שמעניין אתכם והתייעצו עם איש מקצוע (מוזמנים להתייעץ איתנו על רכישה או אימוץ של כלב חדש, נשמח לעזור) להתאמה מקסימלית של הכלב למשפחה. זו הדרך הנכונה ביותר לבחור כלב.

"כלב גזעי צריך לעשות גורים". כלב גזעי ללא תעודות אסור שירביע נקודה. גם כלבים מתועדים לא תמיד (ואפילו בד"כ לא) צריכים להתרבות. הרעיון תחת כלב מתועד הוא לשפר את הגזע. אם לכלב שלכם אין מה לתרום- עקרו/סרסו. אם יש לו מה לתרום אתם עדיין יכולים לעקר/לסרס אם אתם לא במקום של רצון להשתתף בתערוכות או לעבור תקופות ייחום (גם עם זכרים זה לא פשוט כשהם מריחים נקבה מיוחמת), הריונות, המלטות, לכלוך, הוצאות כספיות גבוהות ובלגן.

כלבים לא נהנים מקיום יחסי מין. כלב יכול להעביר חיים שלמים ללא זיווג ולהיות מאושר ובריא.

"צריך להפסיק רק המלטות של כלבים מעורבים". למען האמת, המזיק הגדול ביותר, אפילו לפני המלטות מעורבים שכבודן במקומן מונח, הוא המלטות של כלבים לא מתועדים. גם בגלל הפן הבריאותי של הכלבים, גם בגלל המצב בו הם חיים, גם בגלל ה"מטרה" שיצרו להם בעליהם ומעל הכל- בגלל שכך "מתבזבזים" בתים טובים לכלבים בעמותות והמוות שולט ביד רמה.

"אי אפשר לדעת למה ואיך יגדל גור מעורב, או איך יתנהג". אופי נבנה גם ע"י הסביבה ולא רק הגנטיקה. עם מבחני גורים פשוטים אפשר לדעת פחות או יותר מה "צופן" לנו הגור. כשבוחנים את הכלבים מראש- יהיו פחות הפתעות עם גורים מעורבים. צרו קשר עם מאלף כלבים טוב ומומלץ באיזור מגוריכם, שיודע לעשות מבחני אופי/התנהגות, והוא יעזור לכם לבחור את הכלב המתאים ביותר עבורכם. לא חסרים כלבים גזעיים שהפכו להיות "לא צפויים" ו/או פתחו בעיות התנהגות (ואלה המתועדים.. כשהם לא מתועדים זה הרבה פעמים גרוע יותר).

היום אפשר למנוע כמעט כל בעיה, אפשר לצפות מראש קווי התנהגות בגיל צעיר, אפשר לדעת פחות או יותר לאיזה גודל יגדל גור מעורב, אפשר לדעת האם הוא אנרגטי או שקט ורגוע, עם התאמה נכונה למשפחה, אפשר לטפל בכל דבר, ועם הבחירה הנכונה כמעט ולא צריכות להיות טעויות. מאלף שמבצע מבחן גורים אם בהמלטה מתועדת (בדיקת שגר) ואם בעמותה- יעלה את אחוזי ההתאמה בניכם לבין הכלב החדש. התאמה מירבית חשובה מאוד ב"שידוך".

"ישנם מגדלים ללא תעודות שאוהבים את הכלבים שלהם ומטפלים היטב- מדוע לא לקנות מהם?" -
בריאות כלב- אם אין דרך לדעת שושלת (שאלה הן בעצם התעודות) אי אפשר לדעת מה מסתתר בגנטיקה מבחינת מחלות וכמה ההורים קרובים מבחינה גנטית. כאמור, מסוכן ואסור לתרום לתעשיה הזו. כל קניית גור תעודד המלטות נוספות. כל גור ללא תעודות = כלב נוסף מומת בעמותה/הסגר.

"פגשתי מגדל עם תעודות שהכלבים שלו מקבלים תנאים נוראיים".
לא כל הרבעה עם תעודות היא "כשרה", לא כל הרבעה פיראטית היא איומה ונוראה (מתחינת תנאי המחיה של הכלב או בעלים עם דולרים במקום אישונים). יש מגדלים, שאינם מייצגים בעיניי, שמרביעים עם תעודות, ומשאירים את הכלבה להמליט בפנסיון. הכלבה תשאר שם עד שכל הגורים נמכרים ורק אז "בלי הלכלוך", היא חוזרת הביתה. גם לא חסרים מגדלים עם תעודות שהכלבים שלהם חיים וממליטים בחצר. מאנשים כאלה אין אנו ממליצים לרכוש כלב, ולא משנה איזו שושלת נפלאה יש לו.

מה שכן, הרוב המוחלט של ההרבעות ללא תעודות נעשות לשם הכסף, אין לך דרך לדעת אם הכלבה הורבעה מליון פעם בעבר (ההי"ל מגביל את גיל הנקבה וכמות ההמלטות, אם הם עוברים את ה"הרשאה" לגורים לא יהיו תעודות), אין דרך למצוא מחלות גנטיות, קרבה בין הורים, תקנון גזע ועוד. בקיצור, לא כל הרבעה עם תעודות היא בסדר, אבל כל ההרבעות הפיראטיות הן לא בסדר.

לסיכום.
כלב "גזעי ללא תעודות" מפספס את המטרה. למעשה, לכלבים האלה אין מטרה. אין להם האלה שום תרומה לעולם הכלבים, הם נמכרים בכמויות כי הם זולים, ובעצם למחיר הנמוך יש סיבה.
רובם סובלים ממחלות או התנהגויות קלות כקשות שגורמות לנטישות רבות יותר, חלקם הגדול בכלל לא דומה לגזע- לא התנהגותית ולא פיזית, ובעצם- במקום שאנשים יקנו כלב גזעי עם מקסימום בריאות פיזית ונפשית הם קונים משהו זול ומעודדים תעשיה שמנצלת כלבים רק בגלל איך שהם נראים (או למה הם דומים).

אצל מגדלי "דמוי גזעי" אין פיקוח על כמויות ההמלטות, הסכום יקר עד כדי גיחוך מול ההוצאות, והכלבים האלה סובלים. כל בית שלוקח כלב כזה יכול להציל את אותו גזע מעמותה, לקנות גור בריא ומתועד או לאמץ כלב מעורב שלא שפר עליו גורלו. אין שום הגיון בלרכוש כלב "שנראה כמו" אך שאינו מתועד. היחיד שמרוויח מזה הוא הבעלים של הנקבה, וכל השאר מפסידים- הנקבה, שהיא ממליטה וממליטה כל חייה, הגורים שנולדו, הכלבים בעמותות שממשיכים לחכות ומתים מידי יום כי הבתים הפוטנציאליים שלהם קנו משהו אחר בזול- והבעלים החדשים- ששילמו,ויצאו מרומים מא' ועד ת'.

בעלי הנקבה, בכל פעם שמצליח למכור גורים – מקבל חיזוק וסיבה נוספת להמשיך ולמכור עוד. לתת לכלבה להיכנס להריון פעם אחר פעם.

בעת קניית כלב מתועד בלבד אנו מרוויחים כמה דברים-
1. בגלל שהשושלת והמשפחה ידועה מבחינת דורות אחורה, קיים צמצום סיכון למחלות גנטיות או בעיות התנהגות (כמו תוקפנות קשה) שעוברות בתורשה.

2. את הכסף שלכם אתם מוציאים על כלב שבעליו השקיעו בו ובהוריו, ושמטרת ההמלטה הייתה בין השאר תרומה לגזע, ולא הריסתו. תקבלו מידע נכון כיצד יש לטפל בכלב, ולא ייקחו מכם כסף ויבעטו אתכם החוצה כדי למכור את הגור הבא.

3. לא תתנו יד להרבעות פיראטיות שהורסות את הגזע, שתורמות הרבה מאוד להמתת כלבים מידי שנה ושהופכות את עולם הגזעים למסחרה מכוערת ומעוותת.

4. על הבעלים של האם לעמוד בתקנות מסוימות- הכלבה עוברת בדיקות והתאמה לזכר, מעבר לזה, לפי התקנון של ההי"ל, אסור להרביע את הנקבה מעל מספר מסוים של פעמים, כך שאתם לא תומכים באנשים שעושים כסף על הרחם של הכלבה המסכנה רק כדי לעשות מזה כמה ג'ובות.

5. בקניה של כלב גזעי ללא תעודות, אין להתפלא אם כשהכלב גודל אין קשר בין הגזע שרצינו לבינו... זה קורה מידי יום בארץ, אנשים קונים כלב שמבטיחים להם שהוא שייך לגזע מסוים, ואחרי שנקשרו לכלב הם מגלים שהוא מאוד מאוד מעורב (אין שום בעיה עם מעורבים, אבל אם תכננתם על כלב מסוים לא בטוח בכלל שזה מה שתקבלו).

ומילה קטנה אישית.
שמי רעות עמיאל, אני בתחום הכלבים כבר 15 שנים בתפקידים מגוונים, בעברי מאלפת כלבים, מנהלת פורום כלבים בתפוז (שהיה הגדול ביותר בארץ, קצת לפני פלטפורמת הפייסבוק). עבדתי שנים בחנויות חיות ומרפאות וטרינריות, הקמתי חנות לציוד ומזון לכלבים, מזה שש שנים בעלת מספרה התנהגותית במושב אלישמע שבשרון.

מעל עשור מחיי שימשתי כבית אומן לכלבים גזעיים, דמויי גזעיים ומעורבים. טיפלתי בגורים יונקים, בכלבים קשישים ובמגוון בעיות התנהגות שמנעו מכלבים למצוא בית.
במהלך הדרך, אימצתי שלושה כלבים דמויי גזע, שלשתם סבלו מבעיות בריאותיות, אחת מהן גם מבעיות התנהגותיות- והכל גנטי. שניים מהם עוד בחיים, השלישית נפטרה לפני פחות משנה בגיל 13 אחרי שסבלה כל חייה מבעיות ברכיים קשות. עד כה הושקעו בבריאותם הנפשית והפיזית עשרות אלפי שקלים. היום חיים איתי בכיף גדול לאקי- פודלית דמויית גזע שהצלתי לפני יותר מ8 שנים וגרגמל, אירדייל טרייר מתועד בן שנתיים.
בעברי התנגדתי לכל המלטה שהיא מתוך ההתנדבות הארוכה (שעודנה נמשכת) למען בעלי חיים וכלבים בפרט. בשלב כלשנו יצאתי לבדוק נגד מה אני בדיוק וחקרתי את עולם הגזעיים מבפנים. התשובות שמצאתי נמצאות במאמר זה.
גידול מתועד ונבון אינו הבעיה. הוא הפתרון. בעולם מושלם העמותות וההסגרים ריקים, אין המתות של כלבים תמימים, אין נטישות, כלבי המשפחה יבחרו בקפידה לפי התאמה מוחלטת בין המשפחה לכלב- רמת פעילות, יצרים, נסיון ועוד.
אל תתנו יד להמלטות פיראטיות. אל תתנו יד להתעללות בכלבים למען בצע כסף תוך ייצור דורות של כלבים חולים כי הם נראים כמו מותג. כלב הוא לא מותג, גזע הוא לא מותג.
הייתם משלמים על "דמוי ב.מ.וו" שרק יגרום לכם לכאב לב והוצאות מיותרות? לא נראה לי. הייתם קונים משהו מתאים יותר או חוסכים עוד קצת והולכים, עם הרבה שקט נפשי, על הדבר האמיתי.
כלב הוא לא רכב. אמת. אבל בהחלטה אחת אתם יכולים לבחור במוסר. כלבים מאמצים או קונים עם תעודות. לא נותנים יד לסחר פיראטי בכלבים.
עכשיו, אחרי קריאת המאמר, אני בטוחה שאתם מבינים. במדינה כזו, בה מוצאים כל גזע בעמותה- אין שום סיבה לעשות גורים מיותרים ולהכניס כסף לכיסם העמוק של הסוחרים. היו השליחים שלנו- הסבירו, הסבירו והסבירו.
תהיו הפה של הכלבים שלא יכולים לדבר, תסבירו מדוע יש לעקר ולסרס, מדוע אין לרכוש כלב ללא תעודות.

אנחנו כאן בשביל אלה שלא יכולים לדבר ומתים מידי יום- ויש לנו כח!! רק אנחנו, האנשים הקטנים יכולים לגרום לשינוי! הפתרון היחידי למצב הנורא הוא הסברה. לא לקנות גזעי בלי תעודות! או שמאמצים מעמותה- או שקונים כלב גזעי מתועד. כל עוד אנשים ימשיכו לרכוש כלבים ללא תעודות התעשיה הזו לא תפסק!

לפרטים על המספרה ההתנהגותית של רעות כנסו לדף הפייסבוק שלה מכאן -> רעות של הכלבים.

לכל ייעוץ והכוונה אתם מוזמנים להשאיר פניה כאן באתר מצד שמאל ואנחנו נחזור אליכם עם פרטים מלאים על תוכניות הליווי שלנו.

אם אהבתם את המאמר שתפו אותו ותפיצו את הבשורה. תהיו השליחים שלנו!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
כל הזכויות שמורות אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר – חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל במאמר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי, ללא אישור בכתב. כן להפיץ, להפיץ, להפיץ ולהפיץ- לשתף בכל דרך אפשרית!